banner564

Çoğu öğretmen

KHK Başkanı Köseoğlu son bir yılda 539 kişinin kamuya atandığını açıkladı

Çoğu öğretmen
banner598

Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) Başkanı Ömer Aydın Köseoğlu, görevde bulunduğu bir yıl içinde 195 yazılı sınav yapıldığını, sınavlara 10 bin 39 kişinin katıldığını, 348 kişinin terfi etmeye hak kazandığını ve 539 kişinin kamuya atandığını söyledi.  Köseoğlu, 539 kişinin 363’ünün öğretmen, 176’sının kamu görevlisi olarak atandığını belirtti.
Köseoğlu, kamu görevlilerinin 88’inin lise, 88’inin üniversite mezuniyeti gerektiren hizmet sınıflarına atandığını dile getirdi.
Komisyon üyelerinin de katılımıyla basın toplantısı düzenleyen Köseoğlu, komisyon başkanı olarak ilk yılını değerlendirdi. Toplantıda KHK’nın yeni logosu da tanıtıldı.
Soru bankalarında 3 bin 320 konu başlığında yaklaşık 100 bin soru bulunduğunu ifade eden Köseoğlu, soru güvenliğine önem verdiklerini, tüm güvenlik önlemlerinin alındığını, sınav merkezinin alarm ve kamera sistemleriyle korunduğunu, giriş çıkışların parmak iziyle yapıldığını kaydetti.
Köseoğlu, “Hem soruların tedariki, hem de korunup tarafsız sınavların yapılabilmesi temel varlık nedenimizdir. Bunun için tüm güvenlik önlemleri alınmıştır” diye konuştu.

EBYS kullanmaya başladık
Kamu görevlisi alımında soruların, adayın sözel ve sayısal muhakeme gücünü ölçecek hale getirilmesi doğrultusunda belirlendiğini dile getiren Köseoğlu, Kamu Görevlileri Sınav Tüzüğü’nde değişikliğin yapılmasıyla bunun uygulanmaya başlandığını belirtti.
Köseoğlu, Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni (EBYS) kullanmaya başladıklarını, güvenirliğin sürdürülebilir olması için adımlar attıklarını, web sitesini güncelleyip, aylık faaliyet raporlarını yayımlamaya başladıklarını kaydetti.

En önemli hedeflerimden biri kurumsal yapı oluşturma
KHK Başkanı Köseoğlu, “En önemli hedeflerimizden biri kurumsal bir yapı oluşturmaktır. Kamuya yapılan atama ve terfilerin adil rekabete dayalı ve liyakat temelinde yapılmasının garantisi KHK’nın kurumsal bir yapıya sahip olmasıdır” dedi.
Köseoğlu, herkes tarafından kabul görmüş, başkana göre değişmeyen kural ve uygulamaların kökleştiğini kurumsal bir yapı oluşturmayı hedeflediğini belirtti.
Kurumsal kimliği güçlendirme amacıyla logo yarattıklarını dile getiren Köseoğlu, mülakat teknikleri konusunda eğitim aldıklarını kaydetti.

Başvurular online yapılabilecek
Yeni bir yazılım yaptırarak, online başvuru almaya başlayacaklarını kaydeden Köseoğlu, vatandaşların münhallere başvurmak için komisyona gitmesine gerek kalmayacağını ve bulundukları yerden başvuru yapabileceklerini açıkladı.
Kamu Görevlileri Sınav Tüzüğü ve Öğretmenler Sınav Tüzüğü’nde öngörülen değişiklikler yapılması halinde süreçlerin hızlanacağını söyleyen Köseoğlu, zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlanacağını, öğretmenlerin de her yıl birinci oturum sınavına girmesine gerek kalmayacağını belirtti.


Eğitim planlaması, ekonomik ihtiyaçlara göre yapılmıyor
Ömer Köseoğlu, gözlemlerine de değindiği konuşmasında, “Eğitim sistemimiz ve planlamamız ülkemizin ekonomik ihtiyaçlarına göre yapılmıyor” dedi.
Beden eğitimi, müzik öğretmenliği gibi bir veya iki kişilik münhale 100 civarında başvuru yapılırken, tesisat, metal, giyim öğretmenliği gibi alanlara yeterli başvuru yapılmadığını söyleyen Köseoğlu, lise mezuniyeti gerektiren kadrolara başvuru yapanların birçoğunun üniversite ve üzeri mezuniyeti olduğunun görüldüğünü belirtti.

Teşkilat yasaları eski
Ömer Köseoğlu, teşkilat yasalarının çok eski kaldığını söyledi.
Gelişen ve değişen koşullarda üniversitelerde yeni bölümlerin açıldığını belirten Köseoğlu, buralardan mezun olanların aranan niteliklere uygun olmamaları nedeniyle başvurularda sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

Logo tanıtıldı
KHK'nin logosu bakır renginde ve dört yarı yatay basamak şekilde tasarlandı. Köseoğlu, bakır renginin Kıbrıs adasının simgelerinden olan bakır madenlerinden esinlenerek kullanıldığını; küçükten büyüğe sıralanan basamaklar ise kamu görevine ilk atanmayı ve adım adım yükselmeyi ifade ettiğini belirtti.
Köseoğlu’nun konuşmasının ardından, komisyonun çalışmalarıyla ilgili kısa filmin gösterimi yapıldı ve KHK logosunu hazırlayan Göral Korol Sönmezer’e plaket takdiminde bulunuldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 2 yıl Önce

Seneye 1. Oturuma girmeyecek miyiz yani? Sadece kendi branşşimizin sinavina mi girecegiz? Nezamn billi olacak ??????

Ck
Ck - 2 yıl Önce

Üniversitelerin daha fazla beden egt, müzik, resim vb. Branş öğretmenleri kadrolarina bir süre öğrenci alımı yapılmasın. Böylece bukadar cok işsiz olmaz!!! Sınavlara da 100 kişi degil 50 kişi basvurur!!!

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474