banner564
banner556

Doğal ürünlere  yoğun ilgi oldu

Toprak Ana Günü etkinliğinin 4’üncüsü Balalan Köy meydanında gerçekleştirildi

Doğal ürünlere  yoğun ilgi oldu

 Toprak Ana Günü etkinliğinin 4’üncüsü Balalan Köy meydanında gerçekleştirildi. Mehmetçik Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte vatandaşlar kontrolden geçen ata tohumlarıyla üretilen ürünleri satın alma imkanı buldu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanı sıra birçok devlet ve hükümet yetkilisinin de ilgi gösterdiği etkinlik kortejin köye ulaşmasının ardından müzik dinletisi ile başladı.
Törende ilk konuşmayı Mehmetçik Belediyesi Çocuk Meclisi başkanı Ahmet İskender yaptı.
İskender, toprak ana günü etkinliğinin önemini anlattı.
Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat de yanlış tarım politikaları ile bilinçsiz ilaç kullanımın doğayı olumsuz etkilediğini ifade etti.
Balalan Köy Muhtarı Turgut Özbalalanlı ise Zeka Bey Tohum merkezi projesinin hayata geçmesiyle birlikte ata tohumları ile ilaçsız ve sağlıklı üretimin yeniden başladığını kaydederek etkinliğin düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkür etti.

Sarıçizmeli: Tarım politikaları yanlış
Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de toprağa sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.
Sarıçizmeli, ülkede sürdürülebilirliği olmayan yanlış toprak ve tarım politikalarının yürütüldüğünü savundu.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “toprak üretilebilen bir meta değildir” diyerek “Verimli tarım topraklarını gözümüz gibi korumanız lazım, işin içine akılcılık değil rant ekonomisi girdiği zaman yani daha çok kazanalım, diye her yeri yapılaştıralım, beton dökelim, 2 kat olması gereken yere 5 kat 5 kat olması gereken yere 15 kat dikelim daha fazla kazanalım düşüncesi eğer o ülkede hakim olursa o zaman ekecek arazi de kalmaz” dedi.
Konuşmaların ardından etkinlik müzik gösterileri ile devam etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473