“Durum içler acısı”

banner453

Turizm Bakanı Sucuoğlu, Gire Antik Limanı’ndaki sorunlara bir an önce çözüm üretmek adına Bakanlar Kurulu’ndan yetki isteyeceklerini söyledi

“Durum içler acısı”
banner432
banner480
Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Gire Antik Limanı’nın mendirek bölgesinin durumunun içler acısı olduğunu belirterek, sorunlara bir an önce çözüm üretmek adına Çarşamba günü toplanacak Bakanlar Kurulu’ndan yetki isteyeceklerini söyledi.
Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sucuoğlu dün Girne Antik Limanı’nda incelemelerde bulundu. 
Girne Liman Bölgesi’ndeki inceleme gezisine Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili İzlem Gürçağ, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Karayolları Dairesi, İçişleri Bakanlığı , Planlama ve İnşaat Dairesi, Turizm Planlama Dairesi, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Mimarlar Odası ve Girne Liman Başkanlığı’ndan yetkililer de katıldı.
Sucuoğlu, limanın içler acısı bir durumda olduğunu söyleyerek, “Bu kadar ciddi boyutta olduğunu bilmiyorduk. Bize düşen özür dilemek değil, çözüm üretmektir” şeklinde konuştu.
Sucuoğlu, “Kayalarda da boşluklar var. Kışta ağır dalga çarpmasından dolayı buralarda ciddi tahripler olabilir. Denizin, kuzey ve güneyde birleşme tehdidi var” dedi.
banner477
Yapılacak düzenlemelerin ciddi mali kaynak gerektiğine işaret eden Bakan Sucuoğlu, bu çalışmalarda Ulaştırma Bakanlığı, Girne Belediyesi ve hükümetin de ciddi desteğine ihtiyaç duyulacağını söyledi.

“Kale ile ilgili sıkıntılar var”
Girne Kalesi’nde de ciddi sıkıntılar gözlemlediklerini kaydeden Sucuoğlu, kale ve hemen arkasındaki yat limanının da projelendirildiğini ve yakın zamanda projenin hayata geçirilmesi için çalışma başlattıklarını belirtti.
Sucuoğlu, mendirek bölgesinin kısa sürede düzenlenebilmesi için ihaleye çıkılmasının zaman kaybı olabileceğini de dile getirerek, bunun yerine yapılabilecek en süratli şeyin yetkilendirme olacağına işaret etti.

“Önemli olan yapılması…”
Turizm Bakanı Sucuoğlu, “Bu, KKTC’nin dünya nezdinde prestijini ilgilendiren bir olay. Kimin yaptığı önemli değil, önemli olan yapılmasıdır. Yeter ki ortadan kalksın. Bu problemi her partinin temsilcisinin olacağı geniş katılımlı bir komitenin kurulmasıyla, hep birlikte çözebiliriz” dedi.

Sucuoğlu, limanla ilgili 2012 yılında çıkan bir tüzük bulunduğunu da anımsatarak, tüzüğün hayata geçmesi ve limanın düzenlenmesi adına ciddi adımlar atacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 09:34
banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460