banner564

‘En büyük  Statükocular’

Yeni Yasama Yılının ilk toplantısında söz alan Denktaş ve Arıklı’nın hedefinde sendikalar vardı

‘En büyük  Statükocular’
banner598

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun, yaz tatilinin ardından dün yaptığı yeni Yasama Yılının ilk toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü. 

Cumhurbaşkanı’na vekalet eden Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay’ın açtığı toplantıyı; Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Sayıştay Başkanı Osman Korahan, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Kamil Kayral, Başsavcı Vekili Ersoy Ölçter, eski parlamenterler ve aralarında bazı kurum müdürlerinin de bulunduğu konuklar izledi.
Maliye Bakanı Serdar Denktaş Meclis’teki konuşmasında kendisini statükoculukla suçlayan sendikaları eleştirdi. Denktaş, “Ülkenin en büyük statükocuları sendikalar ve sivil toplum örgütleridir” dedi ve içinde bulunulan durumdan çıkmak için elbirliği ile çalışmak gerektiğini anlattı. YDP Genel Başkanı Arıklı da konuşmasında sendikaları hedef alarak “Bu ülkenin statükocusu sendikalar ve sivil toplum örgütleridir” dedi. Arıklı, sendikalara direnmesi için hükümete her türlü desteği vereceklerini belirtti.


Erhürman “2019 kolay olmayacak”
Genel Kurul’da ilk olarak Meclis Faaliyet Raporu okundu. Daha sonra Başbakan Tufan Erhürman söz aldı.
Meclis ve hükümet olarak sıkıntılı bir dönemden geçildiğini belirten Erhürman, bu dönemin sona ermesine ilişkin işaretlerin oluşmasının umut verici olduğunu ancak kesin bir biçimde bu dönem geride bırakıldı demek konusunda tereddütleri olduğunu söyledi.
TL’nin değer kaybına işaret eden Erhürman, bunun nasıl bir dönemden geçildiğini göstermeye yeterli olduğunu belirtti.
Türkiye de, KKTC de TL kullandığı halde ilk 8 aylık enflasyon oranlarına bakıldığında bu etkinin iki ülkede farklı şekilde yansıdığının görülebileceğini anlatan Erhürman, TC’de 12.29 olarak gerçekleşen enflasyonun, KKTC’de 24.29 olarak gerçekleştiğini kaydetti.
Bu bağlamda ekonomideki kırılganlığı ortadan kaldırmak için çalışmanın önemine işaret eden Erhürman, dövizdeki artışın KKTC’yi TC’ye göre daha fazla etkilediğini belirtti.
Erhürman, elektrikte zam yapmamak için çalışırken büyük güçlüklerle karşı karşıya kaldıklarını anlattı.

“Yeni istihdam seferberliği”
Erhürman yeni bir istihdam seferberliği başlatılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.
7-8 aylık dönemde karamsar bir tablo olduğunu ancak yapılması gerekenlerin bilindiğini anlatan Erhürman, her şeyden önce işsizlik oranını azaltacak hamlelere başladıklarını anlattı.
Bunlar içerisinde rekabet edebilir üretim anlayışını devreye sokmanın son derece önemli olduğunu dile getiren Başbakan Erhürman, bu noktada bunun “yabancı öğrenci istihdamı” şeklinde olmaması gerektiğini anlattı.

Özgürgün: Sıkıntının kaynağı hükümet
Ana Muhalefet UBP’nin Başkanı Hüseyin Özgürgün ise konuşmasında, Erhürman’ın yaptığı konuşmanın ardından kendisinin de bir şeyler söylemesinin şart olduğunu anlattı.
Mevcut hükümetin halk iradesine rağmen kurulduğunu ve umut vadetmeyen bir hükümet olduğunu söyleyen Özgürgün, Erhürman’ın yaşananları sadece dövize bağlamasını eleştirdi.
Özgürgün kendilerinin ilk günden, “bu hükümetin yürümeyeceğini” söylediklerini kaydetti.
“Olgun bir tavırda muhalefet yapacağız” dediklerini ve böyle yaptıklarını anlatan Özgürgün, gelinen aşamada bir sıkıntı varsa bunun kaynağının Meclis değil, Hükümet olduğunu söyledi.
Olgun muhalefet tavırlarını sürdüreceklerini dile getiren Özgürgün, “biz devletimizi seviyoruz, halkımıza saygımız var ”dedi.
Öte yandan bunun hükümeti eleştirmeyecekleri anlamına gelmediğini söyleyen Özgürgün, dövizin her dönem yükseldiğini, krizin her dönem yaşandığını kaydetti.
Özgürgün, birçok partinin iktidarda iken yaralar aldığını söyledi.

Topal: Birlik içinde çalışılmalı 
Ardından HP adına grup başkan vekili Hasan Topal kürsüye çıktı. Yaşanan coğrafyanın sürekli krizlerin yaşandığı bir coğrafya olduğuna işaret eden Topal, KKTC’nin de bu yaşananlardan etkilendiğini söyledi.
 “Bu coğrafyada, insanlığın bitmeyen jeopolitik kavgasının sıkıntısını yaşıyoruz” diyen Topal, gençlere “Bu ada küsüp kızılıp terkedilecek bir ada değil” diyerek seslendi.
Topal “Tarihte ilk barış anlaşması bu coğrafyada oldu bizde hala bir barış anlaşması imzalanmadı” şeklinde konuştu.

Özyiğit: Çatışma değil barış
TDP Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, yeni yasama yılının aynı zamanda yeni denetim yılı olduğunu dile getirdi.
Muhalefetin görevinin eleştirilerini ortaya koymak olduğunu anlatan Özyiğit, KKTC halkının dünyada hak ettiği yeri alması için çalışmanın hükümetin görevi olduğunu anlattı.
 “Bu toplum neden üretimden koptu” sorusunun sorulması gerektiğini kaydeden Özyiğit, kamu reformunun önemine de işaret etti.
Hidrokarbon konusunun çatışma değil barışa yol açması için çalışmak gerektiğini dile getiren Özyiğit, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs sorununun çözümü için attığı adımlara destek belirtti.

Denktaş: En büyük statükocular
DP Genel Başkanı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, FİF’in, seçim var diye kullanmak yerine kriz dönemlerinde kullanmak üzere elde tutulması gerektiğini ancak bu şekilde yapılmadığı için dövizdeki artışın fiyatlara direkt yansıdığını ve hükümetin elinde bunun için kullanacak enstrüman olmadığını dile getirdi.
Eylemler yapıldığını, bunların kimi zaman haklı kimi zaman haksız olduğunu dile getiren Denktaş, her eylem yapıldığında karşılığında bir şey verilme alışkanlığı olduğunu söyledi.
Kendisinin statükocu olmakla suçlandığına atıfta bulunan Denktaş, “Ülkenin en büyük statükocuları sendikalar ve sivil toplum örgütleridir” dedi ve içinde bulunulan durumdan çıkmak için elbirliği ile çalışmak gerektiğini anlattı.
Bugün yapılan eyleme işaret eden Denktaş, “bu eylemi yapanların diğerleri arasında en avantajlı kesim olduğunu” söyledi.

Arıklı: Hoyratça harcandı 
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ise, Kıbrıs konusunun gündeme getirilmediğini söyledi.
“New York’ta neyin olmayacağı ortaya çıktı” diyen Arıklı, Meclis’in ve hükümetin halkın önüne yeni alternatifler koyması gerektiğini anlattı.
Ekonomideki sorunların dövizden değil piyasanın kontrolsüzlüğünden kaynaklandığını söyleyen Arıklı, Türkiye’den 1 TL’ye getirilen domatesin KKTC’de 7,5TL’ye satıldığını anlattı.
FİF’in önceki dönemde “hoyratça ve hovardaca” harcandığını söyleyen Arıklı, önümüzdeki günlerde bu fona daha fazla ihtiyaç duyulacağını kaydetti.
2019 yılının ekonomik açıdan çok daha zor geçeceği öngörüsünü dile getiren Arıklı, Başbakan Tufan Erhürman’ın konuşmasını eleştirdi.
Arıklı da, “Bu ülkenin statükocusu sendikalar ve sivil toplum örgütleridir” diyerek , sendikalara direnmesi için hükümete her türlü desteği vereceklerini, gerekli adımların atılmaması halinde ülkenin “batacağını” söyledi.
Konuşmaların ardından Genel Kurul toplantısı sona erdi. Toplantının ardından resepsiyona geçildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474