banner564
banner556

“Filistin’in yanındayız”

Cumhurbaşkanı Akıncı,  İslam İşbirliği Teşkilatı’nın  “Kudüs” gündemiyle İstanbul’da gerçekleştirdiği zirveye katıldı

“Filistin’in yanındayız”

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı,  İslam İşbirliği Teşkilatı’nın  “Kudüs” gündemiyle gerçekleşen  Olağanüstü Zirveye katıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İstanbul’a hareketinden önce Ercan Havalimanı’nda yaptığı açıklamada,  İsrail askerlerinin saldırıları sonucundan 60 tan fazla Filistinlinin öldüğünü, binlercesinin yaralandığını ve  ölenler arasında Leyla bebeğin de bulunduğunu hatırlatarak; “Hiçbir stratejik çıkar bir yaşını doldurmamış bir bebeğin hayatından daha değerli olamaz” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının her zaman Filistin’in yanında olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının dayanışmasını bir kez daha göstermek amacıyla zirveye katılacağını ifade etti.
5 ay önce Trump başkanlığındaki   ABD yönetiminin Ortadoğu’yu daha da karıştıracak bir adım atarak Kudüs’ü  İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını , Tel  Aviv’deki büyükelçiliğini buraya taşıyacağını ilan ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Akıncı,  bu kararın hemen sonrasında İİT’nin  cumhurbaşkanları  düzeyinde İstanbul’da toplanarak kararı kınadığını anımsattı.
BM’nin Genel Kurulu’nda 128 ülkenin aleyhte tutumuyla bir karar üretildiğini kaydeden Akıncı,  İİT’nin bütün üyeleri ve dünyanın önemli sayıda ülkesinin ABD’nin  bu yanlış karardan dönmesini istediğini kaydetti.
Akıncı, “Ne yazık ki,  bu karardan dönülmedi,  geçtiğimiz günlerde bu karar uygulamaya kondu ve hemen ardından da silahsız bir şekilde  protesto eyleminde bulunan  Filistinlilere İsrail askerlerinin açtığı ateş sonrası 60’tan fazla insan  hayatını kaybetmiş, binlerce kişi de yaralanmıştı. Aralarında  henüz bir yaşını doldurmamış  bir bebek de vardı, “Leyla bebek”.  Hayatını kaybetti. Düşünüyorum da,  hiçbir strateji çıkar  bir yaşını doldurmamış  bir bebeğin hayatından daha değerli olamaz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473