Görüşler netleşmeli

Cumhurbaşkanı Akıncı, Anastasiadis’in geçmiş mutabakatlara bağlılığını teyit etmesi durumunda müzakerelere başlanabileceğini belirtti

Görüşler netleşmeli
banner432

 Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un bugün Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis ile görüşmesinde geçmiş mutabakatlara bağlılığın, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin kabulünün, 11 Şubat 2014 belgesinin geçerliliğinin ve 30 Haziran Guterres Çerçevesi’nin kabul edilip edilmediğinin netleştirilerek yaratılan bulanıklığın ortadan kaldırılmasını beklediğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu bulanıklıklar giderilmişse üçlü görüşme de olur, dörtlü de olur, beşli de olur, hiçbir sıkıntım yok” diye konuştu. 
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bizim siyasi eşitliğimiz kabul edilmek istenmiyor. O zaman üçlü olarak bir araya gelmenin ne anlamı olacak?” diye sordu. Sırf bir araya gelinip “müzakereler başlıyor” havası yaratmaya ve halkı boşa yere umutlandırmaya niyeti olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin azınlık olarak monte edilecekleri bir arayış içerisinde olmadıklarını kaydederek, “Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini kabul ediyor musunuz? etmiyor musunuz? Bunlar açığa çıkmalı” dedi.

Halkın gelişmeleri bilmesi önemli
Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı, Lefke 10. Yafa Portakal Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada, halkın süreçle ilgili gelişmeleri bilmesi ve sürecin halkın bilgisi dahilinde yürümesinin önemli olduğunu ifade ederek, sonuçta karar verecek olanın halkın kendisi olduğunu belirtti. 
 Cumhurbaşkanı şöyle devam etti:
“2004 yılı geldi, Kıbrıs Türk halkı yüzde 65 oranında BM çözüm planına onay verdi. 2017 Haziran’ında Crans Montana’da tüm gücümüzle bir çözüme ulaşmak için Türkiye’nin de yakın desteğiyle çaba harcadık, uğraş verdik ama olmadı. Olmamasının temel nedenlerinin başında Rum tarafının bu topraklarda en az kendileri kadar siyaseten eşit, eşdeğerde bir toplum, bir varlık olduğunu bir türlü içlerine sindirememeleri geliyor.”

“Enerji konusunu hayati bir meselemiz”
Kıbrıslı Rum siyasilerin güncel demeçlerinde, Kıbrıslı Türklerin bakanlar kurulunda en az bir olumlu oyunun kararlara etki yapmasının halen kabul edilemediğinin görüldüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, “‘Hayati meselelerinizde sizin de söz hakkınız var bunu kabul ediyoruz’ diyorlar ondan sonra bir bakıyoruz ki Doğu Akdeniz’in enerji politikalarını bizim hayati meselemiz olarak görmüyorlar” dedi. 

“Kararları birlikte vermek esas olacak”
26 Şubat tarihinde Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis ile gerçekleştirdiği gayri resmi görüşmede, yetkilerin daha fazla kurucu devletlere verileceği desantralizasyonun görüşülmesine de değinen Cumhurbaşkanı, “Geriye ne kadar sınırlı yetki kalırsa kalsın, eğer federal bir anlayışla bu yol yürünecekse ortaklaşma, kararlara katılım, birlikte karar verme esas olacaktır. Bunun başka türlüsü olamaz” şeklinde konuştu.  
Crans Montana açılış konuşmasına Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis’in bakanlar kurulunda Kıbrıslı Türklerin en az bir olumlu oyunu kabul ettiğini söylediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı,  kabul edilen uzlaşılardan geri adım atılmaya çalışıldığını dile getirdi. 


Lute, liderlerle görüşecek
Öte yandan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute bugün liderlerle ayrı ayrı görüşecek.

Lute bugün 10.00’da Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’le, 14.30’da  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile biraraya gelecek. Lute bu hafta başında her iki liderle telefonda görüşmüştü.
Geçici özel danışman Jane Holl Lute, liderlerle Şubat ayının başında da bir araya gelmişti.
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460