Gözler hükümette

banner453

YDP, İskele ve Yeniboğaziçi bölgesinde emirname yayınlanmadan hangi firmalara inşaat izni verildiği konusunda açıklama yapılmasında ısrar ediyor

Gözler hükümette
banner432

 Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Sekreteri Turan Büyükyılmaz, YDP Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu’nun önceki gün Meclis kürsüsünde “Emirname vurgunu” ile ilgili bazı belgelere dayanarak ortaya koyduğu iddialara henüz hükümet kanadından bir cevap gelmediğini belirtti.

“Bölgede faaliyet gösteren İsrailli firmalar başta olmak üzere, bazı firmalara ciddi bir vurgun imkânı yaratıldığının ortaya konulduğunu” kaydeden Büyükyılmaz, İçişleri Bakanına bazı sorular yöneltilmesine rağmen Mecliste olmayan Bakandan bu soruların cevabını almanın mümkün olmadığını ifade etti.
Büyükyılmaz, partisi adına yayınladığı açıklamada, Genel Başkan Erhan Arıklı’nın 3 Aralık 2018 tarihinde İçişleri Bakanına yazılı bir soru önergesi vererek, “Emirname yayınlanmadan önce İskele-Yeniboğaziçi bölgesinde hangi firmaların bölgeden büyük araziler satın aldığını ve ilgili kurumların bu arazilere hangi boyutta bina yapılması için inşaat ruhsatı izni verildiğini” açıklamasını istediğini hatırlattı.

“Belgeler vurgunu deşifre etti”

Bu soruların cevabının Tapu, Şehir Planlama Dairesi ile Kaymakamlıktan çok rahat verilebilecekken Bakanın bu soru önergesine cevap vermekten kaçındığını ve kamuoyunda çeşitli spekülasyonların oluşmasına meydan verdiğini savunan Büyükyılmaz, Zaroğlu’nun ortaya koyduğu belgelerin, milyonlarca sterlin değerindeki “vurgunu” deşifre ettiğini ileri sürdü.
Büyükyılmaz şu ifadelere de yer verdi:
 “Anlaşılan o ki Sayın Bakan bu sorulara cevap vermeyecektir. Bu durumda hükümetin başı olan Ersin Tatar ve Eski Eserler Dairesindeki birkaç bin liralık sahte bilet vurgununu ortaya çıkarmakla övünen Başbakan Yardımcısı Sayın Özersay, bu sorulara cevap vermek durumundadır.
Sayın Başbakan Tatar ve Yardımcısı Özersay ortada bir vurgun, bir şaibe, bir kirli ilişki yoksa bunu açıklamalı, hem Bakanı hem de kamuoyunu rahatlatmalıdır. Aksi taktirde kamuoyu ortada bir kirli ilişki olduğuna inanacak ve hem Başbakanı hem de yardımcısını da bu kirli ilişkinin bir parçası olarak görecektir.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER