Halk sağlığı korunacak

Bakan Şahali gıda güvenliğinin sağlanmasına ilişkin çalışmalarda ileri bir aşamaya geçileceğini vurguladı

Halk sağlığı korunacak

 Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali gıda güvenliğinin sağlanmasına ilişkin çalışmalarda ileri bir aşamaya geçileceğini vurguladı. Şahali, amaçlarının insan kaynağını ve kapasiteyi geliştirerek, halk sağlığının etkin biçimde korunması olduğunu belirtti.  

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Tarım Dairesi ve Veteriner Dairesi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. 
Bakan Şahali’ye her iki daireyi ziyaretinde Bakanlık Müdürü Mehmet Biray eşlik etti.

Yeni Müfettişler görevde 
Yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, ilk olarak Tarım Dairesi personeliyle bir araya geldi.  
Şahali, Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana ile birlikte daire kadrolarında görev yapan ziraat mühendislerine yönelik müfettiş yetiştirme kursunu başarıyla tamamlayan ve sertifikalarını almış olan bir grup personele, görev sırasında kullanacakları çanta ve malzemeleri takdim etti. 

Uluslararası Akreditasyon Belgesi
Şahali Veteriner Dairesi’ne de giderek, yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aldı ve Ulusal Gıda Referansı Laboratuvarı’nı inceledi.
Veteriner Dairesi Müdürü Hüda Hüdaoğlu, Veteriner Dairesi laboratuvarlarının Brusellozis teşhisi, Rose Bengal Plate testi, ELISA Yöntemi, Maedi/Visna –CAEV Antikor teşhisi Salmonella aranması, Listeria monocytogenes aranması, Toplam Kuru Madde Tayini, Toplam Yağ Tayini, Toplam Tuz Tayini gibi testlerde TÜRKAK’tan uluslararası akreditasyon aldığı bilgisini paylaştı. 
Şahali ve Hüdaoğlu, laboratuvar testi eğitimini başarıyla tamamlayan 9 personele sertifikalarını  verdi. Sertifikaların dağıtılması sırasında, eğitim çalışmalarını veren AB uzmanları da hazır bulundu. 

Yakma Üniteleri 
Şahali ayrıca, AB finansmanı ile yürütülmekte olan Hayvansal Yan Ürünlerin Bertarafı projesi kapsamında Veteriner Dairesi’ne 2016 yılında teslim edilen yakma ünitelerinin, transfer istasyonlarına kurulacak ekipman ve konteynerler ile transfer araçlarının bulunduğu alanda da incelemelerde bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER