banner564
banner556

‘Herkes üzerine  düşeni yapmalı’

Başbakan Tatar, yargıdaki sorunları gidermek için her türlü çalışmayı yapacaklarını söyledi ve devletin yıpratılmaması çağrısında bulundu

‘Herkes üzerine  düşeni yapmalı’

 Başbakan Ersin Tatar, yargı bağımsızlığının şart olduğunu ifade etti. Tatar, yargıdaki sorunların farkında olduklarını, bunları en aza indirmek için çalıştıklarını söyledi.

Tatar, “Olanaklarımız ölçüsünde yargının var olan sorunlarının giderilmesi için gereğini yapacağız ancak vatandaş kadar devlet de esastır. Buna özen göstermek, devleti yıpratmamak icra ve yasamanın olduğu kadar yargı camiasının da görevidir” dedi.
Tatar, yargının en önemli sorunlarından birinin iş yükünün fazlalığı olduğunu belirterek, “Bunun giderilmesi için en başta yapılması gereken şey Anayasal değişikliktir. Hükümetimiz bu noktada da üzerine düşeni yapmaktan asla geri kalmayacaktır” şeklinde konuştu.

Tatar:  Sorunları gidermek için çalışacağız
Yeni Adlı Yıl bugün başlıyor. Yüksek Mahkeme, her yıl düzenlenen adli yıl açılış töreni yerine basın toplantısı yapacak. Basın toplantısı 09.30’da Yüksek Adliye Kurulu salonunda yer alacak.
Başbakan Ersin Tatar, adli yılın başlaması nedeniyle yaptığı açıklamada “Olanaklarımız ölçüsünde yargının var olan sorunlarının giderilmesi için gereğini yapacağız ancak vatandaş kadar devlet de esastır. Buna özen göstermek, devleti yıpratmamak icra ve yasamanın olduğu kadar yargı camiasının da görevidir” dedi. 

Sorunların bilincindeyiz
“Ülkemizde yaşanan, vatandaşımızı tedirgin eden sorunların bilincindeyiz” diyen Tatar, bunların azaltılarak kabul edilebilir makul oranlara çekilmesi için toplumsal seferberlik, tüm kesimlerin aynı hedefte birleşmesi, yasama, yürütme ve yargının samimi işbirliği, maddi olanakların artırılması, çağdaş araç gereçlerden etkin yararlanmanın şart olduğunu vurguladı.
Tatar, “Bilindiği üzere ülkemizde, suçluların yakalanmasından tutun da sorgulanmasına, adalete teslim edilmesine, yargılanmasına kadar yaşanan süreçlere hükümetlerin her hangi bir müdahalesi asla söz konusu olamaz. Bazı kesimler bu sistemi eleştirse de hükümetimiz bu sistemin doğruluğunu ve devam ettirilmesini savunmaktadır” dedi.

Önerilere açığız
Tatar, “Yargının sorunlarının giderilmesi için olanaklarımız ölçüsünde gereğini yapacağız” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kıbrıs Türk Halkı, özverili bir mücadele sonucu kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kendisi için güvenli bir gelecek anlamına geldiğini bilmektedir ve kendisini devletinden soğutmaya çalışanların oyunlarına asla geçit vermeyecektir.
Devletimiz için kuvvetler ayrılığı ilkesi vazgeçilemez bir olgudur. Nasıl ki, icra ve yasama yargının üzerinde bir tahakküm kurmaya ve/veya baskı oluşturmaya çalışırsa hata yapmış olur, yargı da yasama ve icranın üzerine çıkma anlamına gelecek tutum ve açıklamalardan kaçınmazsa o da hata yapmış olur.
Doğru olan, Devleti oluşturan üç sütun olarak konumlandırılan yasama, yürütme ve yargının karşılıklı, saygı, anlayış ve diyalog içerisinde olmalarıdır. Biz hükümet olarak bu anlayışa hareket etmeye kararlıyız. Sorunların aşılması için bize gerek barolar, gerekse Başsavcılık Hukuk Dairesi ve Yüksek Mahkeme tarafından ulaştırılacak tüm iyi niyetli, yapıcı önerileri değerlendirmeye varız.
Bizim ülkemizde yargının en önemli sorunu iş yükünün fazlalığıdır. Bunun giderilmesi için en başta yapılması gereken şey Anayasal değişikliktir. Hükümetimiz bu noktada da üzerine düşeni yapmaktan asla geri kalmayacaktır.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner566

banner474

banner565