banner564
banner622

“Kabul edilemez”

Spehar ile görüşen Akıncı, Güney Kıbrıs’ta Türk araçları ve yolcularına yapılan tacizlerden duyduğu rahatsızlığı aktardı

“Kabul edilemez”
banner598

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk araçları ve yolcularına yapılan tacizler karşısında Kıbrıs Rum Yönetimi’nin müsamahakar olmaması gerektiğini belirtti.
Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Spehar’ın, Kıbrıs ile ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı ve Güvenlik Konseyi’ne sunulan rapor öncesi her iki lideri ziyaret ettiğini, görüşmede Kıbrıs sorunuyla ilgili durum değerlendirmesi yaptıklarını kaydetti.
Kıbrıs Türk tarafı olarak iki toplum arasında güveni arttıracak fikirler üzerinde çalışırken, diğer yandan iki toplum arasındaki güveni sarsacak olaylara da dikkat ettiklerini ifade eden Akıncı, bu olaylardan birinin de Kuzey Kıbrıs’tan bir otobüs şoförü ve Macar yolcularına Larnaka Havalimanı’nda yapılan taciz olayı olduğunu belirtti.
Spehar’a bu gibi olayların ne kadar hassas olduğunu ve tekrarı halinde nelere yol açabileceğini anlattıklarını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, tacize uğrayan şoförün kullandığı aracın evraklarının 2008’den itibaren tamam olduğunu, otobüsün sıklıkla Güney Kıbrıs’a geçerken engellendiğini, bu son saldırının kabul edilebilecek bir durum olmadığını ifade etti.

Akıncı’dan Genel Sekreter’e mektup...
Cumhurbaşkanı Akıncı, ancak son dönemdeki koşullardan dolayı Genel Sekreter’e doğrudan hitap ihtiyacı duyduklarını ve mektup gönderdiklerini söyledi.
Mektubun Genel Sekreter’e ulaşması sonrasında içeriği ile ilgili bilgi vereceklerini kaydeden Akıncı, mektubun bir kopyasının da Spehar’a verildiğini ifade etti.

Spehar: İyi bir görüşme oldu
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ise görüşmeden ayrılırken basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Akıncı, Üstel’i kabul etti... 
Öte yandan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Turizm ve Çevre Bakan Ünal Üstel’i kabul etti. 
Yapılan açıklamaya göre, bakanlık görevine başlamasının ardından Cumhurbaşkanı’na ilk ziyaretini yapan Turizm ve Çevre Bakan Ünal Üstel, bakanlığının çalışmaları hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi vererek turizm ve çevre konularında bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı’nın uyumlu çalışmasının halkın yararına olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etti. 
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde gerek turizm gerekse çevre konularında devam eden çalışmalarla ilgili olarak bakanlıkla verimli bir işbirliği geliştirebileceklerine inandığını belirtti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473