banner564
banner556

Kerry geliyor

ABD Büyükelçisi “Anastasiadis ile Obama görüşmesi için çalışıyoruz” dedi

Kerry geliyor
   ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ABD Başkanı Barak Obama ile görüşmesi için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. 
   Fileleftheros gazetesinin haberine göre, ABD Büyükelçisi Koenig, Güney Lefkoşa’da gerçekleştirilen  PSEKA ve POMAK derneklerinin 27nci kongresine katılarak, Kıbrıs sorunu ve birçok konuda açıklamada bulundu. 
   Habere göre Koenig konuşmasında, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile Obama’nın görüşebilmesi için çalışma yapıldığını belirterek bugüne kadar ABD ile Güney Kıbrıs ilişkilerini bu kadar çok destekleyen Anastasiadis’ten başka bir Rum Yönetimi Başkanının olmadığını, bu yüzden de Anastasiadis’in ziyaretinin gerçekleşmesinin “herkesin aklında olduğunu” ifade etti.

“Epeyi zaman gerektirir”
   Koenig ayrıca, bu tür görüşmelerin gerçekleşebilmesinin epeyi zaman gerektirdiğini vurguladı ve görüşmenin 2015 veya 2016 yılında olabileceğini, büyükelçilik görevinden ayrılmadan önce bu görüşmenin gerçekleştiğini görmeyi arzuladığını ifade etti.
    Gazete ayrıca, Koenig’in konuşmasında, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yakın zamanda Kıbrıs’ı ziyaret edeceği imasında bulunduğunu da belirtti. Koenig konuşmasında Kıbrıs sorununa da değindi ve ABD’nin Kıbrıs soruna adil ve kalıcı bir çözüm sağlayacak eylemlere ve girişimlere kendini adamış olduğunu da öne sürdü.

ABD’li yatırımcılar güveniyor

   Koenig konuşmasında ayrıca, Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Amerikan şirketlerine de değinerek, Noble Energy şirketinin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) faaliyetlerinin yanı sıra enerji, kalkınma ve diğer alanlarda büyük yatırımlar gerçekleştiren başka ABD şirketlerinin de bulunduğunu ifade etti. 
   ABD şirketlerinin bu yatırımlarının Güney Kıbrıs ekonomisine duydukları güvenin bir göstergesi olduğunu belirten Koenig, ABD ile Güney Kıbrıs ilişkilerinin hiç olmadığı kadar iyi bir düzeyde bulunduğunu vurguladı. Koenig, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyaretine de değindi bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkiler açısından büyük önem teşkil ettiğini ve “buzdağının görünen kısmı olduğunu” belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473