Kıbrıs Türk kültürüne katkı

Geleneksel İpek Kozası Festivali Bellapais’te gerçekleştirildi

 Kıbrıs Türk kültürüne katkı
banner432
Geleneksel İpek Kozası Festivali geçen cumartesi günü Beylerbeyi/Bellapais’te yapıldı.
Girne Belediyesi, Yeşil Barış Hareketi ve Beylerbeyi Muhtarlığı işbirliğinde bu yıl 11. düzenlenen festivalde, Girne Belediyesi Halk Dansları Ekibi gösteri sundu. Festivalde, ipekböceği, koza ve ipek koza işlerinin satışı yapıldı.
Yapılan açıklamaya göre, hava koşulları nedeniyle Bellapais Manastırı’nın iç bahçesi yerine konser salonunda gerçekleşen açılış töreninde, Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir ve Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu konuştu.
Nidai Güngördü, 2008 yılından beri düzenlenen festivalin, Kıbrıs kültüründe büyük önemi olan ipek, ipek kozası ve buna bağlı el sanatlarının yaşatılması, gelenek göreneklerin devam etmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük önem taşıdığını ifade etti.
Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir de, Kıbrıs İpek Koza Festivali’nin nitelikli bir etkinlik olduğuna işaret ederek, festivalinin önümüzdeki yıllarda uluslararası bir festivale dönüştürülmesi dileğinde bulundu.
Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu da, festivalin bu yıl farklı bir konseptle bir gün yapıldığını anımsattı.Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 09:26

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER