banner564
banner556

Kırmızı çizgi belli

Erenköy Mücahitler Derneği’ni kabul eden Töre, “Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçmesi söz konusu değil” dedi

Kırmızı çizgi belli

 Tuğçe Ülkü AYDIN    

Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.
Töre, Mustafa Arıkan başkanlığındaki Erenköy Mücahitler Derneği heyetini kabul etti. Kabulde, UBP Milletvekilleri Yasemi Öztürk ile Hasan Taçoy da hazır bulundu.
Erenköy Mücahitler Derneği Başkanı Mustafa Arıkan, kendilerini kabul eden Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre’ye teşekkür etti, derneklerinin projeleri hakkında bilgi vererek, destek istedi.
Arıkan, “Yavuz Çıkarma Plajı’nı müze gemiye dönüştürme” ve tarihi Erenköy’ün milli park alanı ilan edilmesi için projeleri olduğunu anlatarak, müze gemi projesi konusunda yaptıkları girişimlerden olumlu sonuçlar aldıklarını kaydetti.
Arıkan,  “Erenköy’e hangi ruhla çıktıysak, bugün de aynı ruhu taşıyoruz”  dedi.
Arıkan, Guterres belgesine atıfta bulunarak, Türk ordusunun etkin ve fiili garantisinden asla vazgeçilemeyeceğini vurguladı.
Dernek üyesi Ahmet Yıldırım da, projeler hakkında bilgiler verdi. Yıldırım, Erenköy milli park projesinin, Türkiye’deki Gelibolu-Çanakkale’nin bir küçük versiyonu olacağını aktardı.
Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre de, Erenköy Mücahitler Derneği’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Erenköy mücahitlerinin şanlı direnişte çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı.
Şehitleri rahmetle anan, gazileri ve hayatta olan bütün mücahitleri saygıyla selamlayan Töre, vatan müdafaası söz konusu olduğunda, Erenköy mücahitlerinin dile getirdiği heyecanın Kıbrıs Türk gençliğine de örnek olması temennisinde bulundu.
Türk askerinin adadan çekilmesinin söz konusu olmadığı gibi, sadece karada değil havada ve denizde de olması gerektiğini vurgulayan Töre, Rum tarafının silahlanmaya devam ettiğini anımsattı.
Rumların istediği gibi Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin sona ermesini, Türk askerinin adadan çekilmesini kimsenin kabul etmemesi gerektiğine  dikkat çeken Zorlu Töre, Kıbrıslı Türklerin Türkiye sayesinde barış içinde yaşadığını ve geleceğe güvenle bakabildiğini kaydetti.
Konuşmalar sonunda Derneğe Atatürk, Dr. Fazıl Küçük ile Rauf Raif Denktaş’ın resimleri hediye edildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473