banner564
banner556

Kültürel miras korunacak

Siber, ülkenin ilk sanal müzesinin bu yıl içinde açılacağını belirtti

Kültürel miras korunacak
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber,  Meclisi Başkanlığı girişimiyle Kültür Dairesi’nin projelendirmesi sonucu ülkenin ilk sanal müzesinin bu yıl içinde açılacağını belirtti.
Siber, ülkede bulunan tarihi konakların yaşam hikayelerinin de kayıt altına alınacağı ikinci bir proje üzerinde de çalışmaların başladığını söyledi. 
Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, Cumhuriyet Meclisi Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi, Meclis ve Komite Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplantı.
Meclis Mavi Salonu'da gerçekleşen toplantıya, CTP Milletvekili  Arif Albayrak, UBP Milletvekili Erdal Özcenk, TDP Milletvekili Zeki Çeler’in yanısıra Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Genel Sekreteri Mehmet Yalçın, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Danışmanı Umure Örs, Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Şube Amiri  Nuri Ünüçok, Uzman Sanat Tarihçisi Esra Plümer Bardak ve Meclis Sanat Danışmanı Mustafa Hastürk katıldı.
Toplantı sonrası alınan kararları açıklayan Siber, kültürel varlıklar ve mirasın korunmasının, arşive gereken özenin gösterilmesinin önemli olduğuna dikkat çekti. Siber, “Cumhuriyet Meclisi’nin girişimiyle, paydaşlarımızla ve Kültür Dairesi’nin katkılarıyla geçtiğimiz aylarda müzecilik, arşiv ve kütüphanecilik konusunda çalıştay (MAKYA) düzenlemiştik. Kültürel mirasımızın korunması açısından önemli sonuçlar çıktı. Bu sonuçlardan yola çıkarak iki proje gerçekleştirdik” dedi.
KKTC’de ilk defa bir sanal müze projesinin bu yıl içinde hayata geçeceğini söyleyen Siber,  şöyle devam etti:
“Bu müze, sadece ülkemize değil, bütün dünyaya kapılarını açacak. Bugün gelişen internet ortamı, teknoloji bize dünyadaki sanal müzeleri gezme  imkanı tanıyor. Dünyadaki sanal müzeleri oturduğumuz yerden gezebilirdik şimdi ise bizim müzemiz de gezilebilecek.  Kıbrıs Türk Çağdaş Plastik Sanatları Sanal Müzesi ile sanat eserlerimiz dünyaya açılıyor. Sanat eserlerimizin kayıt altına alınması, müzede sergilenmesi ve küresel bir şekilde tüm dünyanın beğenisine açılması çok önemlidir”
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber, müzede ilk olarak Meclis ve Kültür Dairesi koleksiyonunda bulunan sanat eserlerinin sergileneceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473