“Mali durum çok iyi” 

Şeker Sigorta Yönetimi, şirketin hiç bir sıkıntısı olmadığını savundu ve iddiaları yalanladı

“Mali durum çok iyi” 
banner432

 Şeker Sigorta (Kıbrıs) Ltd. Yönetim Kurulu, “Şeker Sigorta’nın dimdik ayakta olup yükümlülüklerini yerine getirmede hiçbir sıkıntısı olmadığını belirterek, ülkenin en büyük bankası Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd.’in bir iştiraki olan şirketin sektör içindeki yerini üst sıralara çıkarma uğraşını vermeye devam edeceğini bildirdi.

Şeker Sigorta Yönetim Kurulu, halkın malı olan Kooperatif Merkez Bankası Ltd.’nin bir iştiraki olan Şeker Sigorta (Kıbrıs) Ltd.’in mali durumunun; “çok çok iyi bir durumda olup şu anda ödemesi yapılmamış hiçbir hasar dosyası olmadığını” belirterek, 2018 Ocak ayı ile 2019 Ocak ayı karşılaştırıldığında prim üretimi olarak yüzde 42,50 bir büyüme sağlandığını kaydetti.
Önceki döneme ait hazırlanan denetim raporunda, “kusur, görev ihmalleri ve/veya usulsüzlükleri” ile yasalara aykırı hareket edildiği kanaatine vararak eski Yönetim Kurulu Üyeleri ile Genel Müdür’ün ilgili yasalar altında şirketi zarara uğrattıkları iddiasıyla adli mercilere havale edilmesinde Yönetim Kurulu olarak mutabık kaldığını hatırlatan Şeker Sigorta Yönetim Kurulu, söz konusu raporu, 23 Ocak’ta Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne teslim edip şikayetini yaptığını belirtti.

Suçlu addedilemez
Yargı karar vermediği sürece kimsenin suçlu addedilemeyeceği kanaatini ifade eden yönetim kurulu, birçok ödemede yönetim kurulu kararı olmadığı gözlemini aktardı.
Şeker Sigorta Yönetim Kurulu, “denetim raporunun içeriğinde ismi geçen kişiler hakkında herhangi bir önyargı ile hareket edilmediğini, esas amaçlarının; şirketi yönetenlerin kendilerine ve/veya kurumlarına kusur, ihmal, usulsüzlük ve/veya kişisel menfaatler sağlamak suretiyle meydana getirdikleri zararları telafi etmek ve/veya önlemek ve suçlu bulunmaları halinde gerekli cezalara çarptırılmalarını sağlamak olduğunu” da ifade etti.

Arca’dan açıklama
Şeker Sigorta (Kıbrıs) Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Güven Arca, yönetim kurulu üyeleri adına, şirket ile ilgili basında yer alan haberler ve yapılan yorumlara karşı basın açıklaması yaptı.
Arca, son günlerde gerek görsel ve gerekse de yazılı basın kuruluşlarında eksik veya fazla yorumlar yapıldığını, hatta bazı yayın organlarının “işin özünden sapıp şu anda görev yapmakta olan yönetim kurulu üyelerini aşağılayarak” yayın yaptığını iddia etti.
Bu durumun halk tarafından yanlış anlaşıldığını ve şirketin mali ve idari bakımdan güç durumda olduğu imajı yaratıldığını ifade eden Arca, şunları kaydetti:
“Yönetim Kurulu olarak şirketin verimli etkin çalışmasını sağlamak amacıyla, personel yönetmeliği, mali işler yönetmeliği ile personel görev ve sorumluluklarının belirlenmesi konusunda kararlar üretmeye devam etmektedir.

Dimdik ayakta
Tüm halkımız şunu bilsin ki; Şeker Sigorta dimdik ayakta olup yükümlülüklerini yerine getirmede hiçbir sıkıntısı yoktur. Yönetim Kurulumuz bu ülkenin en büyük bankası olan Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd.’in bir iştiraki olan şirketimizi sektör içerisinde yerini üst sıralara çıkarma uğraşını vermeye devam edecektir.
Yeni Yönetim, Genel Müdürümüz Mehmet Betmezoğlu ve tüm çalışanları ile birlikte bu hedefe kenetlenmiş durumdayız. Şeker Sigortayı layık olduğu yere getireceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

Rapor haline getirildi
Arca, Şeker Sigorta (KIBRIS) Ltd.’in “MŞ. 5345 no” altında tescil edilmiş olan “KKTC Fasıl 113 Şirketler Yasası” kurallarına istinaden ve 60/2010 sayılı Sigorta Hizmetleri (Düzenleme ve Denetim) Yasası uyarınca Limited Şirket statüsünde faaliyet gösteren bir işletme olduğunu belirtti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER