Olaysız tamamlandı

Yağmur altında gerçekleşen Barış ve Demokrasi Yürüyüşüne binlerce kişi katıldı

Olaysız tamamlandı
Yılmaz YAKAR   
Sendikal Platform tarafından, Pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi ve Afrika gazetesinde yaşanan olayları protesto etmek amacıyla düzenlediği “Barış ve Demokrasi” yürüyüşü yapıldı. Binlerce kişi, yağmur altında, Dereboyu’ndan başlayarak Cumhurbaşkanlığı önünden geçip Meclis önüne yürüdü.
Lefkoşa’da yaklaşık bir saat süren yürüyüşte binlerce kişi aralıksız devam eden yağmur altında yürüdü. Çok sayıda polis de yürüyüş sırasında görev yaptı.
“Barışa, Demokrasiye, Toplumsal Varlığımıza Sahip Çıkacağız” pankartı açılan yürüyüşte,  “Faşizme karşı omuz omuza”,  “Bu memleket bizim biz yöneteceğiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Birlik, mücadele dayanışma”, “ Düşünce özgürlüğü engellenemez”, “Vur vur inlesin Erdoğan dinlesin” şeklinde sloganlar atıldı.
Yürüyüşün sonunda  Kıbrıs Şehitleri Abidesi önünde kurulan sahnede, Kıbrıs Türk Orta  Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)  Başkanı Selma Eylem ile DAÜ-SEN Başkanı Tarık Timur, kısa birer konuşma yaptılar. Bu konuşmalar sırasında Sendikal Platformu oluşturan sendika ve örgüt başkanları da sahnede yer aldı.
Saat 20.00’ye kadar sürmesi beklenen eyleme, yağmurun şiddetini artırarak devam ettirmesi ve jeneratör ve ses cihazlarının bozulması üzerine saat 18.30 sıralarında  son verildi.
Eylem sırasında, MDP binasında marşlar çalınırken; MDP binasındaki kişiler ile yürüyüşçüler arasında kısa süreli laf atmalar ve gerginlik de yaşandı.

Kimler destek verdi? 
Sendikal Platform’un  yürüyüşüne destek veren siyasi parti ve örgütler şöyle:
“KTMMOB, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Baraka Kültür Merkezi, KŞK-Sen (Kayıp Şahıslar Komitesi Sendikası), Bağımsızlık Yolu, Has-Der, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, Boran Kültür Merkezi, Kuir Kıbrıs, Management Center, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Arif Hasan Tahsin Vakfı, UniteCyprusNow, TCEP (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu), Özgür Kadın Akademisi, Girne İnisiyatifi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Barış Derneği, DKB (Devrimci Komünist Birlik), Hazine-Sen, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, YKP, BKP, TKP-YG ve GÜKAD.”
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2018, 11:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Abacılar
Ali Abacılar - 5 ay Önce

Kıbrıs da türk eğitim sistemi batıcıların işgalinde :ubp CTP DP tdp nin de korumasında nutuk atanlar erdoğan nın türk milletinin 3 cü istanbul kumandanı olduğunu göremicekkadar ruhu körleler .
100,000... 1974 'lü ile bile barış yapamayanlar yüz milyonlarca avrupalı 'yla nasıl barış yapacaklarını soracaktım !;Ama hatırladım!Bunlar türk devleti ni batıya bağlayınca zaten vazifeleri tamam olacak:
Mücahid kimliğiml e konuşursam kıbrıs yunan olamaz türk mücahid duramaz ya Türk kıbrıs var olur!;ya mücahid yaşamaz.
Son sözüm bu.

SIRADAKİ HABER