Osmanlı mirası hayat buldu

banner453

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin finansal katkısıyla yapılan Kültür Evi Güzelyurt’ta açıldı

Osmanlı mirası  hayat buldu
banner432
banner480
Güzelyurt Belediyesi Kültür Evi, önceki gün akşam düzenlenen törenle açıldı. 
Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, açılışa Başbakan Hüseyin Özgürgün, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, TC Yardım Heyeti Başkanı Ertan Tosun, Ankara Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, bazı milletvekilleri, sivil toplum örgütleri yetkilileri, muhtarlar, kurum kuruluş temsilcileri ve halk katıldı.
Kültür Evi, Güzelyurt Belediyesi ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi işbirliğinde projelendirilip, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği finans katkılarıyla Osmanlı hanının restore edilmesiyle oluşturuldu.

Kültürel aktivitelere ev sahipliği yapacak
banner477
Osmanlı mimarisinin tipik özelliklerini taşıyan yapı 340 m² kapalı alan ve 650m² iç avludan oluşuyor. 
Bir odası Güzelyurt Belediyesi tarafından “Kıbrıs Türk Kültür Evi” olarak, diğer odası ise Ankara Keçiören Belediyesi tarafından “Anadolu Kültür Evi” olarak düzenlenen yapının ziyaretlere açılması dışında, 650m² büyüklüğünde olan avlusunun Güzelyurt’ta gerçekleştirilecek kültür aktivitelerine ev sahipliği yapması planlanıyor. 

Keçiören Belediyesi’ndan özel katkı
Açılışta; Başbakan Hüseyin Özgürgün, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Ankara Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da birer konuşma yaptı.
Açılış sonrası Güzelyurt Belediyesi Kıbrıs Evi ve iç düzenlemesi Keçiören Belediyesi tarafından yapılan Anadolu Evi gezildi. Kıbrıs ve Anadolu Kültürü’nü yansıtan odalar görüldü. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 09:17

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460