banner564
banner622

Özyiğit: Çözüm yakın

Anastasiadis’le görüşen Özyiğit, “Türkiye’deki değişiklikten ve Kıbrıs’ta her iki liderin hazırlıklarından umutluyuz” diye konuştu

Özyiğit: Çözüm yakın
banner598
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile görüştü. Kıbrıs Rum Başkanlık binasında yer alan görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmede Özyiğit’e TDP Milletvekili Zeki Çeler ile Dış İlişkiler Sekreteri Deniz Birinci eşlik etti.
Görüşmenin başında basın mensuplarının sadece görüntü almasına müsaade edildi. Görüşmenin ardından ise TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit başkanlık binası önünde basına açıklama yaptı.
Özyiğit, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Nikos Anastasiadis’in tekrardan görüşmelere başlayacağı 2 Eylül’den sonra yeni bir dönem başlayacağını ve bu süreçte çözüme ulaşılmasını beklediklerini kaydetti. Özyiğit, “2 Eylül’de başlayacak yeni süreçte Kıbrıslılar olarak artık çözüm bekliyoruz. Geçmişin acıları yaşanmasın, geleceğe çocuklarımız daha aydınlık daha umutlu bakabilsin diye uğraşıyoruz” dedi. 
Görüşmede partisinin farklı konulardaki tutumunu Anastasiadis’e aktardıklarını ifade eden Özyiğit, “Umutluyuz, gerek Türkiye’deki değişiklikten, gerekse Kıbrıs’ta her iki liderin hazırlıklarından umutluyuz” diye konuştu. 

“Al Maraş’ı açılsın limanlar”
Dönüşümlü başkanlık ile çapraz oy fikrini parti olarak desteklediklerini de aktardıklarını kaydeden Özyiğit, iki halk arasında güvenin geliştirilmesi için eğitim ve turizm gibi alanlarda işbirliği yapılması gerektiğini, bu kapsamda Maraş’ın yasal sahiplerine verilmesine karşılık Mağusa Limanı ile Ercan Havalimanı’nın açılması önerisini de savunduklarını Anastasiadis’e anlattıklarını söyledi. Cemal Özyiğit görüşmenin çok önemli ve yararlı geçtiğini söyledi.

Dönüşümlü başkanlık
Dönüşümlü başkanlık ve çapraz oy konusunda Özyiğit, “Dönüşümlü başkanlık konusunda (Rum Liderliğinin) bir takım farklı düşünceleri var, nasıl işleyebileceği konusunda bir takım endişeleri var” dedi. Bunun üzerine Anastasiadis’e Başkanlığın iki dönem Kıbrıslı Rumların, bir dönem de Kıbrıslı Türklerin elinde olmasını öngören dönüşümlü başkanlık unsurunun 2004’de referanduma sunulan çözüm planında da yer aldığını hatırlattıklarını kaydeden Özyiğit, “Bu konu tartışılmaya devam edilecek. Öyle görülüyor” dedi.
Türkiye Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayip Erdoğan’ın KKTC’yi ziyareti ile ilgili olarak ise Özyiğit, Güney Kıbrıs Liderliğinin Kıbrıslı Türklerden daha çok beklenti içerisinde olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2014, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473