banner493

Reform gibi protokol

banner514

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları KKTC’deki devlet hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek

Reform gibi protokol
banner432

Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Nisan ayında yürürlüğe girmesi beklenen protokol uyarınca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Türkiye uyruklu vatandaşlar devlet hastanelerinden ve sağlık merkezlerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.

Anlaşma çerçevesinde, Türkiye vatandaşlarının alacağı sağlık hizmetinin bedeli Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından KKTC’ye ödenecek.

Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen törende protokole, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan imza koyarken, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Sağlık Bakanı Ahmet Gülle onur konuğu ve şahit olarak imza attılar.

İmza töreninde, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile Bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.

 

Atalay: Türkiye’den gelir transferi

İmza töreninde kısa bir konuşma yapan Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM’de, geçen Ağustos ayında, Türkiye vatandaşlarının KKTC’deki sağlık hizmetlerinden yararlanması için yasa çıkardıklarını hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Atalay, uygulama ile KKTC’deki sağlık kuruluşlarına Türkiye’den gelir transferi sağlanacağını belirtti.

 

Gülle: Anlamlı bir protokol

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle imza töreninde yaptığı konuşmada, protokolü çok anlamlı olarak niteledi.

Sağlığı yeniden yapılandırma adına ciddi ve önemli çalışma başlattıklarını kaydeden Bakan Gülle, bu çerçevede tüm paydaşlarla Kasım ayında Sağlık Çalıştayı gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Gülle, Sağlık Çalıştayı sonuçları çerçevesinde önümüzdeki haftadan itibaren stratejik plan hazırlamaya başlayacaklarını ifade etti.

Gülle, sağlık reformunun en önemli ayağını genel sağlık sigortasının oluşturduğunu vurgulayarak, Türkiye’de SGK şemsiyesi altında sağlıkta ciddi reformların yapıldığını belirtti.

 

Kimleri kapsayacak?

Gülle, Türkiye SGK ile imzalanan protokol çerçevesinde KKTC’de bulunan öğrenciler, öğrenci yakınları, turistler ve ziyaretçilerin sağlık hizmetlerinin devlet tarafından karşılanacağını kaydetti.

Bakan Gülle, protokolün; KKTC’de gerçekleştirmeyi hedefledikleri genel sağlık sigortası uygulamasının bir örneği olması nedeniyle önemli olduğunu vurguladı.

Gülle, “Uygulama bir anlamda bizim bütün kurumlarımızı test edecek ve onları önümüzdeki yıl içerisinde hayata geçirmeyi planladığımız genel sağlık sigortasına hazırlayacak” dedi.

 

Bakan Gülle, Türkiye vatandaşlarının Karpaz’dan Lefke’ye kadar tüm sağlık merkezlerinde ve hastanlerinde sağlık hizmeti alabileceklerini ifade etti.

 

İlhan: Önemli bir gelişme

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan da konuşmasında, Türkiye’de gerçekleştirilen Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar reformunun, son yılların en önemli gelişmelerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’de yapılan uygulamanın birçok ülkeye örnek olduğuna işaret eden İlhan, birçok ülkeden bu konuda teknik yardım talep edildiğini belirtti.

 

“Vatandaşlara kolaylık sağlanacak”

KKTC Sağlık Bakanlığı ile yapılan çalışmanın, Türkiye’de yapılan çalışmaların devamı, bir adımı olduğunu söyleyen İlhan, protokolle, KKTC’de yaşayan öğrencilerin, turist olarak adada bulunan vatandaşların, öğrenci aileleri ve diğer Türk vatandaşlarının Türkiye’de olduğu gibi KKTC’deki sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aldıkları hizmetlerin bedelinin kurulacak sistemle, Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağına işaret eden İlhan, uygulamanın vatandaşlara çok büyük bir kolaylık getireceğini söyledi.

 

Medula sistemi KKTC’de

İlhan, vatandaşların KKTC’de bulundukları süre içinde, hasta olmaları halinde, en yakın sağlık hizmeti kuruluşundan sağlık hizmeti alabileceklerine dikkat çekerek, Türkiye’de 2007 yılında uygulamaya başlanan “Medula” sisteminin KKTC’de de uygulaması konusunda protokole bir hüküm konulduğunu kaydetti.

Medula sisteminin, tüm vatandaşlara verilen sağlık hizmetlerinin ödememelerinin, tüm detaylarıyla kaydı yapılmış bir şekilde, hiçbir aksaklık olmadan yapılması şeklinde işlediğini söyleyen İlhan, “Medula” sistemi için gerekli hazırlıkların yapılabilmesi için protokolün Nisan ayından itibaren geçerli olacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 05:26
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473