banner493

Rehabilite talimatı verdi

banner514

Beraberine bürokratlarını da alan Bakan Bakırcı, İskele bölgesindeki taşocaklarında inceleme yaptı

Rehabilite talimatı verdi
banner432

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, İskele bölgesinde bulunan taşocaklarında incelemelerde bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakırcı, beraberindeki bürokratlarıyla rehabilitasyon yöntemleri hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Bakırcı, Büyükkonuk'daki Karayolları Dairesine ait taşocağının yanı sıra sırasıyla Yarköy, İskele ve Aygün'de bulunan stabilize malzeme ve alçı taşı üreten taşocaklarının son durumunu yerinde gördü.

İncelemeleri hakkında açıklamalarda bulunan Bakırcı, bir süreden beridir Jeoloji ve Maden Dairesi ile Orman Dairesi Müdürlüğü’yle işbirliği içerisinde taşocaklarının rehabilite edilmesi yöntemleri hakkında araştırmalar yaptıklarını kaydetti.

 

“Keşke izinler verilirken denetim yapılsaydı”

Bakırcı, yaptıkları tespitler sonucunda bazı ocaklar için hemen rehabilite çalışmalarına başlanabileceğini gördüklerini söyleyerek, bu çalışmalar için gerekli talimatları verdiklerini vurguladı.

Rehabilite çalışmaları çerçevesinde bilimsel yöntemler kullanılacağını ve bu bölgelerde belirli bir sistem çerçevesinde ağaçlandırma yapılacağını ifade eden Bakırcı şunları kaydetti:

“Keşke zamanında bu izinler verilirken gerekli denetimler yapılmış olsaydı ve bilimsel yöntemlerle bu ocaklarda çalışmalar yapılsaydı, bugün bu sorunları hiç konuşmuyor olacaktık. Ama bugün yapmamız gereken en sağlıklı ve çevreci yöntemlerle mevcut durumu yönetmektir. Tüm gayretimiz doğamız için olacaktır."

 

Çöplüğü de inceledi

Bakırcı ve beraberindekiler taşocaklarının yanı sıra İskele'de Orman Dairesinin tasarrufunda bulunan orman arazisine izinsiz olarak dökülen çöpleri de yerinde inceledi. Bakırcı, bölgedeki yetkili kurumlarla işbirliği içerisinde süratle temizliğin yapılması için çalışmaya başlanacağını açıkladı.

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı'nın İskele'de yaptığı incelemelere, Bakanlık Müdürü Efsun Kaşif Salel, Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü Mustafa Alkaravlı ve Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzoğlu da katıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2014, 02:04
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473