“Rumlar aynı çizgide değil”

Ankara’da Türkeş ile görüşen Denktaş, Mustafa Akıncı'nın ve heyetinin görüşmelerle ilgili iyi niyetinin ve samimi bir çözüm isteğinin ortada olduğunu bildirdi

“Rumlar aynı  çizgide değil”
banner432
TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve beraberindeki heyetle Çankaya Köşkü'ndeki makamında bir araya geldi.
Türkeş, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Denktaş'ı yeni kurulan hükümette aldığı görevden dolayı kutladı.
Serdar Denktaş, bir gazetecinin Kıbrıs'taki müzakerelere ilişkin sorusu üzerine Denktaş, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki görüşmelerin devam ettiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın ve heyetinin görüşmelerle ilgili iyi niyetinin ve samimi bir çözüm isteğinin ortada olduğunu bildirdi.
Türkiye'nin de bu anlamda olumlu destek verdiğine işaret eden Denktaş, şöyle devam etti: “Ancak son zamanlarda Rum tarafından sürekli masayı berhava edecek açıklamalar yapıyorlar ve bunu bizi suçlayarak yapıyorlar. 'Güzelyurt bölgesine bir yatırım yapılırsa masayı bozarız, vatandaşlık verirseniz masa berhava olur' gibi hayatımızı dondurmamızı talep eden yaklaşımları var. Rum görüşmecilerin en son attıkları bomba, 'Kıbrıs Türkleri'nin 17 milyar euro borcu var, Türkiye bu borcu silmezse çözüm olmaz' beyanı oldu."

“Tek nefes borumuz Türkiye…”
Hükümet olarak gereken cevabı verdiklerini ifade eden Denktaş, Kıbrıs Türklerinin Rumların izolasyonu nedeniyle 1963'ten bu yana tek nefes borusu olan Türkiye'nin kapısını çaldığını belirtti.
Denktaş, şunları kaydetti:
“Bunun faizi de vardır mutlaka 'rakam doğru değil' tartışmasına bile girmiyorum. Madem ki onlar 17 milyar Euro diyor, bunun üstüne bir de faizini koysunlar. Bize çektirdiklerinin karşılığını da ödemek durumunda kalırlar. Eğer gerçekten siyasi eşitliğe dayanan bir çözüm olacaksa bizim böyle bir borcumuz olsa bile Türkiye, o gerçek, yaşayabilir çözüm için bunun üstünü silebilecek kadar güce sahip bir ülkedir. Bu tür söylemler kendi halkımızın güvenini sarsıyor, Rumların isteksizliğini daha fazla hissettiriyor. Bizim çağrımız, Rum yönetiminin bu tür söylemlerden vazgeçmeleridir.”

Gitmeden hemşirelerle görüştü
Öte yandan Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş önceki gün, “Hemşirelik Haftası” dolayısıyla, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabul etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 09:06

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER