banner564
banner556

Rumlarla sohbet etti

Akıncı, Derinya Sınır Kapısı’ndan son 3 ayda 26 bin 578 Rum’un kuzeye, 14 bin 692 Kıbrıslı Türk’ün ise güneye geçtiğini söyledi

Rumlarla sohbet etti

 Hüseyin ÇİÇEK

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önceki gün gerçekleştirdiği Aplıç Sınır Kapısı ziyaretinin ardından, dün de Derinya Sınır Kapısı’na giderek incelemelerde bulundu. 
Cumhurbaşkanı Akıncı, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta sınır kapılarına ihtiyaç duyulmayacak barış ve huzur içinde bir geleceğin yaratılmasının zor olmadığını belirterek, "Bu da ancak iki tarafın karşılıklı haklarına ve siyasi eşitliğine saygı göstermekle olur" diye konuştu. Karşılıklı geçiş rakamlarına bakıldığında bir ihtiyaç olduğunun görüldüğünü de ifade eden Akıncı, 12 Kasım 2018'de geçişlere açılan kapıdan 31 Ocak tarihine kadar Güney'den geçen Rumların sayısının 26 bin 578, Kuzeyden Güney'e geçen Kıbrıslı Türklerin 14 bin 692 olduğunu ifade etti.
Akıncı daha sonra Serbest Limanda bulunan ve surların restorasyon çalışmalarında kullanılan taş ocağında da incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı incelemelerinin ardından Gazimağusa’da esnafı ve vatandaşları da ziyaret etti.

Akıncı’ndan yakın takip
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önceki gün gerçekleştirdiği Aplıç Sınır Kapısı ziyaretinin ardından, dün de Derinya Sınır Kapısı’na giderek incelemelerde bulundu. 
Cumhurbaşkanı Akıncı'ya incelemeleri sırasında Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan, Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Muğusa İnisiyatifi üyeleri ile yetkililer eşlik etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, buraları açılmadan ziyaret edip çalışmaları incelediğini, ancak açıldıktan sonra ilk kez ziyaret ettiğini söyledi.
Akıncı, rakamların Derinya kapısında sevindirici boyutta olduğunu, 12 Kasım 2018'de geçişlere açılan kapıdan 31 Ocak tarihine kadar Güney'den geçen Rumların sayısının 26 bin 578 Kuzeyden Güney'e geçen Kıbrıslı Türklerin 14 bin 692, Güney'den Kuzeye geçen 3. ülke vatandaşlarının 20 bin 306 olduğunu ifade etti.
Rakamların kış ayı rakamları olduğunu bu sayının bahar ve yaz aylarında artacağını ifade eden Akıncı, bu rakamların kapının ne kadar gerekli olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Temennide bulundu
Akıncı, kapının açılması için ortaya konan istek ve talepler yanında rakamlardan çok mutlu olduğunu ifade ederek, kapının her iki tarafa da hayırlı olmasını temenni etti.
Kapının açılması için özellikle esnaf ve vatandaşların çabasına, sivil toplum örgütlerinin gayretleri ve mücadelesine teşekkür eden Akıncı, kapının tüm bunlar yanında asker ve sivil tüm kesimlerin işbirliği ile açıldığını vurguladı.
Akıncı şöyle devam etti:
"Temenni ederim Kıbrıs'ta kalıcı barış koşullarını yaratıp sınır kapılarına ihtiyaç duymayacağımız bir geleceğe ulaşırız. Biz adada kalıcı barış ve huzur istiyoruz. Bu günün koşullarında kapılar bu şekilde olmak durumunda ama bir gün temenni ederim ki bu kapılara ihtiyaç duyulmayacak günlere ulaşırız.
Bu ancak iki tarafın karşılıklı haklarına saygı göstererek, birbirlerinin siyasi eşitliğine saygı göstererek olabilir. Bu mümkündür imkânsız değildir. Yeter ki kararlılık isteklilik iki taraf birbirinin haklarına varlığına saygı göstersin tahammül etsin. Kapı hayırlı olsun."

Taş ocağında inceleme
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Derinya’nın ardından Gazimağusa Serbest Limanda bulunan ve surların restorasyon çalışmalarında kullanılan taş ocağında da incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.
Akıncı'ya Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk üyesi Ali Tuncay ile Cumhurbaşkanlığı İki Toplumlu Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani de eşlik etti.
Akıncı, buradan çıkan taşların surların tamiratı için önemli olduğunu belirterek, "Tarihi eserlerin korunması için sarı taş ihtiyacı çok önemlidir. Burada bazı sıkıntılar var umarım en erken zamanda aşılır ve adadaki toplumlar yanında dünya malı olan kültürel miras korunup yaşatılır" dedi.
Surların sadece Mağusada değil Lefkoşa'da da olduğunu, bu yüzden listeye dahil ettiklerini, surlar üzerindeki otların kalıcı bir şekilde bilimsel yöntemlerle temizlenmesi için ihale açıldığını belirten Akıncı, Surların, kültürel mirasın korunup yaşatılmasının önemli olduğunu söyledi.

Vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi
Akıncı, Gazimağusa’da Derinya Sınır Kapısı ile Gazimağusa Serbest Liman’da bulunan ve surların restorasyon çalışmalarında kullanılan taş ocağındaki incelemelerinin ardından, Gazimağusa’da esnafı ve vatandaşları da ziyaret etti.
Derinya Sınır Kapısı’nın açılışından duydukları memnuniyeti aktararak, kapının açılmasında gösterdiği kararlılık ve gayret için Cumhurbaşkanı Akıncı’ya teşekkür eden vatandaşlar, sınır kapısından geçişlerin Mağusa çarşısında bir fark yarattığını, yaz aylarında bunun daha da artmasını beklediklerini, dolayısıyla çarşıya olumlu yansıyacağını düşündüklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, ziyareti sırasında, Namık Kemal Meydanı’nda turistler ve vatandaşlar yoğun ilgi göstererek fotoğraf çektirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 16:39
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473