banner493

Şafak Öneri, yarın görevde

Yüksek Mahkeme Başkanlığına atanan Şafak Öneri, Cumhurbaşkanı Eroğlu huzurunda yemin etti

Şafak Öneri, yarın görevde
banner432
Yüksek Mahkeme Başkanlığı’na atanan Şafak Öneri, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun huzurunda  düzenlenen törenle yemin etti. Öneri, yeni görevine yarın başlayacak. Yüksek Adliye Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu Cumhurbaşkanlığı’ndaki yemin töreninde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşmasında, KKTC’nin demokratik bir ülke, yargının da bağımsız olduğunu dile getirerek, Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri’ye ekibiyle birlikte yeni dönemde başarı diledi. Yüksek Mahkeme Başkanlığı görevinin zorluklarına da değinin Eroğlu, “Kolay bir görev değil... Neticeyi sağlayıcı karar vermek tabi ki zordur ve bu konuda hakimlerimizin çok ince hesaplar yaparak ve yasalara bağlı kalarak kararlar vermesi kaçınılmazdır. Size kolay gelsin diyorum” dedi.

“Nolan’ın tecrübelerini paylaşması büyük olgunluk”
Yeni başkana görevinde başarılar dileyen Eroğlu, emekliye ayrılan eski Başkan Nevvar Nolan’a da sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diledi. Nolan’ın bugünden sonra da yargıdan kopacağını düşünmediğini, bilgi ve tecrübelerini arkadaşlarına aktaracağını ümit ettiğini kaydeden Eroğlu, “Kazanılmış büyük tecrübeler vardır ve bu tecrübeleri kendisinden sonra gelen arkadaşlarıyla paylaşması büyük bir olgunluktur. Bunu da yapacağından eminim” şeklinde konuştu. Eroğlu ayrıca, görevlerin değişeceğini fakat hem devlet, hem de yargı sisteminin günden güne geliştirilerek devam ettirileceğini belirtti.

Öneri’nin özgeçmişi
Yüksek Mahkeme Başkanlığı’na atanan Şafak Öneri, 1950 yılında Lefkoşa’da doğdu. Bayraktar Ortaokulu ve Lefkoşa Türk Lisesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra 1975 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Avukatlık stajını tamamlayıp avukatlık kaydını yaptırdıktan sonra 6 yıl serbest avukat olarak çalışan Öneri, bu dönemde Hukuk Derneği’nin başkanlığını üstlendi. 1983 yılında Kaza Mahkemesi Yargıcı, 1988’de Kıdemli Yargıç ve 1992’de Kaza Mahkemesi Başkanı olan Öneri, Kaza Mahkemesi Yargıçlığı süresince değişik kaza mahkemelerinde ve Ağır Ceza Mahkemesi’nde her kademede görev yaptı. Öneri, 2002 yılında Yüksek Mahkeme Yargıçlığı’na atandı. Öneri, bir dönem Futbol Federasyonu Ceza Kurulu Başkanlığı ve Tahkim Kurulu Üyesi görevlerini yürüttü. 20 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Yüksek Mahkeme Başkanlığı’na atanan Şafak Öneri, İngilizce biliyor. Şafak Öneri’nin iki kızı ve iki torunu bulunuyor.

Eroğlu, bilgi verecek
Öte yandan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yarın sivil toplum örgütleri ile sendikaların yer aldığı “Halk Konseyi”ne Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakerelerde gelinen aşamaya ilişkin bilgi verecek ve görüş alışverişinde bulunacak. Toplantı, Sayıştay Başkanlığı Salonu’nda saat 17.00’de başlayacak. Toplantının başlangıcı basına açık olacak.

Meclis Platformu da bilgilendirilecek
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, önümüzdeki günlerde Cumhuriyet Meclisi’nde temsilcisi bulunan siyasi partilerin oluşturduğu Meclis Platformu ile de bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı, ardından da Eylül ayında çalışmalarına başlayacak Cumhuriyet Meclisi’nde, milletvekillerine son gelişmelerle ilgili bilgi aktaracak ve milletvekillerinden gelen görüşleri dinleyerek soruları yanıtlayacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 10:07
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner465

banner460