banner564
banner556

Serdar: Şikayeti olan arasın

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle mesaj yayınlayan Denktaş, Alo 171’in 24 saat vatandaşın hizmetinde olduğunu hatırlattı

Serdar: Şikayeti olan arasın
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Denktaş, tüketicilerin şikayetlerini Ticaret Dairesi bünyesinde kurulan ve 24 saat hizmete açık olan “ALO 171 Tüketici Şikayet Hattına” bildirebileceğini vurguladı.
Denktaş, satıcı ve tüketicilerin dengeli bir şekilde korunması, hakları konusunda bilgilendirilmeleri, tüketicilere haklarının teslimi ve bu sayede vatandaşların yaşam kalitesinin yükseltilmesi için “Tüketicileri Koruma Yasası”nın da uygulanması konusunda azami çaba harcadıklarını kaydetti.
Denktaş, temel insan haklarından biri olan tüketici hakları ile ilgili ülkede “Tüketicileri Koruma Yasası” çıkarıldığını ve tüketicilere önemli haklar verildiğini ifade ederek, bakanlık olarak bu yasanın uygulanması için azami çaba gösterdiklerini dile getirdi.
Bakanlığa bağlı Ticaret Dairesi bünyesinde Tüketicileri Koruma Yasası’nın uygulanabilmesi için Yasanın öngördüğü “Tüketici Konseyi” ve “Mal ve Hizmetler Hakem Heyeti” ve “Reklam Denetleme Kurulu” kurulduğunu ifade eden Denktaş, ayrıca Ticaret Dairesi mevzuat alt yapısı henüz olmamasına rağmen “Tüketici Hakları Birimi”nin oluşturulduğunu ve iki personelin bu birime görevlendirildiğini belirtti.
Birimin tüketicilerden gelen şikayetleri alarak tüketici ve satıcılar arasındaki iletişimi sağladığını ve onları yasa hakkında bilgilendirdiğini ifade eden Denktaş, birimin gelen şikayetler üzerine ilk olarak tüketici ile satıcı arasında uzlaşma sağlamaya çalıştığını kaydetti.
Denktaş, birçok şikayetin bu şekilde çözümlendiğini, çözümlenemeyen şikayetlerin ise yasa altında kurulan “Mal ve Hizmetler Hakem Heyetinde” görüşülüp karara bağlandığını ifade eden Denktaş, bugüne kadar heyetin birçok olayı görüştüğünü ve karara bağladığını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472