Sonuç odaklı bir  görüşmeye varız

Başbakan Erhürman, “Kıbrıs Türk halkının artık çözüm için daha fazla bekleyecek dermanı takatı yoktur” dedi ve ekledi:

Sonuç odaklı bir  görüşmeye varız
banner432

 Başbakan Tufan Erhürman Akdoğan Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi’nde vatandaşlarla bir araya gelerek, hükümetin çalışmaları ile ilgili bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Başbakan Erhürman konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinerek “Kıbrıs Türk halkının artık çözüm için daha fazla bekleyecek dermanı takatı yoktur’ dedi.
Erhürman, Kıbrıs Türk tarafının ‘bu iş olacaksa bir an önce olsun tezini ‘ ortaya koyduğunu ve sonuç odaklı bir görüşmeye açık olduğunu vurguladı.
Erhürman, Kıbrıs sorununda Crans Montana sürecinin yaşandığını, orada gerek Türkiye, gerekse KKTC tarafının ciddi açılımlar masaya koyduğunu söyledi.
Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’nin bu iş olsun buradan öyle gidelim diyerek son noktaya kadar devam ettiklerini kaydeden Erhürman, ancak son noktaya gelindiğini düşünülen yerde Anastasiadis’in gereken cesareti göstermeyerek Crans Montana’daki sürecin orada kesildiğini söyledi.
Erhürman bu gelişmenin ardından Anastasiadis’in her türlü ihtimalden bahsederek çeşitli söylemlerde bulunduğunu belirterek, Kıbrıs Türk tarafının da tüm bunlara karşı ortada bir samimiyet olmadığı görüşünü ortaya koyduğunu kaydetti.

Ekonomide ciddi sıkıntılarla karşılaşıldı
Başbakan Tufan Erhürman konuşmasında, ekonomik kalkınmayı gerçekleştirecekleri dönemde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını ve mevcut bütçeyle devam etmek zorunda kaldıklarını anlattı.
Erhürman, dövizin artışı, sel felaketleri gibi olumsuzluklara rağmen önemli hamleler gerçekleştirdiklerini belirtti.
Ülkenin ithalatının 1 Milyar 700 milyon dolar, ihracatının ise 100 milyon dolar olduğunu vurgulayan Erhürman, bu nedenle döviz kuru kaynaklı hayat pahalılığının Türkiye’den daha yüksek çıktığını kaydetti.

Ürün kalitesi önemli
Başbakan Erhürman, satacak mekanizma ve ürün kalitesi yakalanamadığı için otellerde tüketilen ürünlerin çoğunun ithal olduğunu dile getirdi.
Güzelyurt’a narenciye üreticisine yerel kaynaklardan ucuz su temini sağladıklarını, Güzelyurt-Lefke yolunun Doğancıya kadar olan bölümünü tamamladıklarını kaydeden Erhürman, Kalkanlı’da Yaşam Evi açtıklarını, Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 32 kalem değişiklik yapıldığını, Derinya ve Aplıç kapılarının açıldığını, Teknoparklar yasasını geçirdiklerini söyledi.
Yolsuzluk iddiaları ve istihdamlar konusunda da rakamsal verilerle çeşitli açıklamalarda bulunan Erhürman, bazı kesimlerin ‘Hükümet düşecek’ iddialarına da yanıt vererek, böyle bir tartışmanın söz konusu olmadığını, 4 partili koalisyon hükumetinin icraatlarıyla bir bütün olduğunu belirtti.
Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Erhürman, halka son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.
Başbakan Tufan Erhürman’a, Akdoğan ziyareti sırasında Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ve bazı milletvekilleri eşlik etti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER