banner564
banner622

“Şu anki durum endişe verici”

CTP ile AKEL arasında yapılan toplantıda, Kıbrıs konusunda tek gerçekçi modelin Federal Kıbrıs olduğu görüşü teyit edildi

“Şu anki durum  endişe verici”
banner598
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün bir araya geldi. CTP’de yapılan görüşmeye, iki partiden heyetler de katıldı.
CTP Genel Merkezinde yaklaşık iki saat süren görüşmede, Kıbrıs konusunda tek gerçekçi modelin Federal Kıbrıs olduğu savunuldu. 
CTP’den yapılan açıklamaya göre, Crans Montana’da başarısızlıkla sonuçlanan müzakerelerin ve ardından yaşananların değerlendirildiği görüşmenin ardından konuşan Genel Başkan Erhürman, uzun yıllardan beri kapsamlı çözüme ulaşılmasını isteyen iki parti olarak Crans Montana’da çözüme çok yaklaşmışken yaşanan başarısızlıktan ve ardından ortaya çıkan durumdan ortak endişe duyulduğunu belirtti. 
“Yaşanan bu durağanlık içerisinde en azından belli konulardaki çalışmaların sürdürülmesi gerekirken, Kıbrıslı Türklerin AB’ye uyumu ile ilgili Ad-Hoc komitenin çalışmalarının durdurulması gibi birtakım olumsuzluklar da yaşanmaya devam ediyor” diyen Erhürman, AKEL’in Kıbrıslı Rumlara Crans Montana’da yaşananları en doğru şekilde aktarma çabasını büyük takdirle izlediklerini de ifade etti.

Ay Mamas ve vatandaşlıklar…
Ay Mamas Kilisesi’ndeki ayinin engellenmesi konusuna da değinen Erhürman, konuyu insan hakları meselesi olarak gördüklerini ve sol bir parti olarak bunu doğru bulmadıklarını açık biçimde ortaya koyduklarını kaydetti. 
Erhürman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kıbrıslı Türklerin yaşadığı insan hakları sorunlarını, örneğin sporcularımızın uluslararası müsabakalarda yer alamamasını ve Kıbrıslı Türklerle evli Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarının çocuklarına vatandaşlık verilmemesi gibi sorunları AKEL ile paylaştık. 
Toplantıda CTP Genel Başkanı Erhürman’a Armağan Candan, Çiçek Göçkün Bayramoğlu ve Muhittin Tolga Özsağlam; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ‘ya ise Tomazos Çelebis, Stavri Kalopsidiotu ve Marina Savva eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2017, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473