Svetlana’nın sırrı çözüldü

banner453

Güvercinlik’ten kaçak olarak Kuzey Kıbrıs’a geçmeye çalışırken yakalanan Ukrayna uyruklu kadının; boşandığı eşinden çocuğunu kaçırdığı ve Interpol tarafından arandığı ortaya çıktı

Svetlana’nın  sırrı çözüldü
banner432
Çiğdem AYDIN
Ukrayna’da boşandığı eşinden çocuğunu kaçıran Svetlana Bezpiatalia’nın yolculuğu Güvercinlik’teki askeri bölgede son buldu. Kaçak yollardan Kuzey Kıbrıs’a gelirken bir yaşındaki bebeği ile yakalanan Ukrayna uyruklu Svetlana Bezpiatalia ve ona yardım eden Rum zanlılar Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.
Bezpiatalia’nın, bir yaşındaki çocuğunu Ukrayna’dan kaçırdığı, Güney Kıbrıs’a geldiği, çocuğun babasının şikâyetçi olması ve Bezpiatalia’nın aranan şahıs ilan edilmesi ile kaçak yollardan Kuzey Kıbrıs’a gelmeye çalıştığı öğrenildi. 
Bezpiatalia hakkında Güney Kıbrıs’ta tutuklama emri olduğu, hatta Interpol tarafından arandığı belirtilirken, soruşturma amaçlı 3 gündür poliste tutuklu olan zanlı Bezpiatalia ile ona kaçması için yardım eden Nikolas Xhelo, Artemis Hadjivarnavas, Christakis Theofanous ve Nikolas Kyriakou ek tutukluluk talebi ile dün yeniden Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. 

Boşandığı eşi avukat tuttu…
Öte yandan Bezpiatalia’nın yakalandığını öğrenen eski eş KKTC’den avukat tutarak dün duruşmaya gönderdi.
Duruşmada mesele ile ilgili olguları aktaran polis, 21 Ekim 2016 tarihinde saat 19.00 sıralarında Güvercinlik köyü dahilinde çöplük yolu olarak bilinen sınır telleri yakınlarında zanlı Svetlana Bezpiatalia ile Bezpiatalia’yı EZX 944 plakalı araçları ile almaya gelen Nikolas Xhelo, Artemis Hadjivarnavas, Chirstakis Theofanous ile Nikolas Kyriakou’nun tespit edilerek tutuklandığını kaydetti. 

Polis görmese sınırı geçeceklerdi…
Zanlıların Svetlana Bezpiatalia’yı aldıkları sırada tespit edildiğini söyleyen polis, tüm zanlıların Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne götürülerek muhaceret işlemleri ile ilgili araştırma yapıldığını söyledi. Polis, yapılan araştırmada zanlı Svetlana Bezpiatalia ile zanlı Chirstakis Theofanous’un KKTC’ye yasal girişlerinin olmadığının tespit edildiğini belirtti. Polis, zanlı Nikolas Xhelo’nun 21 Ekim tarihinde saat 18.25 saatlerinde KRD 579 plakalı araç ile KKTC’ye yasal giriş yaptığının, zanlı Artemis Hadjivarnavas ile Nikolas Kyriakou’nun ise EZX 944 plakalı araç ile Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan ülkeye yasal olarak giriş yaptığının tespit edildiğini açıkladı.

Güneyde tutuklama emri var…
Zanlılar aleyhine yürütülen soruşturmanın devam ettiğini belirten polis, zanlıların 2 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.
Bezpiatalia’nın eski eşinin avukatı Münir Akil ise zanlı Svetlana Bezpiatalia’nın Interpol tarafından arandığını ayrıca sanık aleyhine Güney Kıbrıs’ta tutuklama emri bulunduğu iddia etti.
Aktarılan olguları değerlendiren yargıç, zanlıların mahkemeye askeri yasak bölgeyi ihlal suçundan çıkarıldığını, diğer iddiaların mahkeme gündeminde olmadığını belirterek, zanlıların 2 gün süre ile tutuklu kalmasına ve bu süre içerisinde dava dosyasının hazırlanarak Perşembe günü oturum yapacak Askeri Mahkemede sonuçlandırılmak üzere tamamlanmasına emir verdi.
Bu arada tutukluluk süresi dolana kadar zanlı Svetlana Bezpiatalia’nın bebeği ile bir otelde polis gözetiminde tutulacağı, diğer zanlıların ise polis hücresinde kalacağı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 09:38

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER