banner564
banner556

Tarihi gerçek bu

Töre, EOKA’nın İngiliz sömürgesine son vermek için kurulduğuna dair izlenim verildiğini ancak esas hedefin Kıbrıs Türk halkı olduğunu belirtti

banner611
Tarihi gerçek bu
banner598
banner616

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, terör örgütünün silahlı eylemlere başlamasının yıl dönümünde mesaj yayınladı. Töre mesajında “Rum yönetimi kilisenin ve EOKA’cıların etkisi ve kontrolü altında olmaya devam ediyor. Irkçı terör örgütü söylemleri ve uygulamaları hızla artıyor. Rum silahlanması ise çılgınca artıyor.  Türkiye ve Türk ordusuna kin ve nefret söylemleri akıl almaz bir şekilde devam ediyor. Kıbrıs Türk halkına karşı ambargo ve izolasyonlar daha da artırılıyor” ifadelerini kullandı. 
Töre, mesajında şunları kaydetti:
“Kıbrıs adasını kana bulayan ırkçı, şoven Helenist EOKA örgütünün saldırıya geçtiği 1 Nisan 1955 tarihi Rum kesiminde bayram olarak kutlanmaktadır.
Grivasın, Makariosun,Yorgacisin, Kliridisin,  Papadopulosun, Anastasiadisin  Liderlik yaptığı EOKA tedhiş örgütü önceleri İngiliz sömürgesine son vermek için kurulduğu izlenimini yapsa da esas hedef Kıbrıs Türk halkıydı.
Yapılan söylemlerde, verilen talimatlarda EOKA’cılara şöyle deniyordu “Türk ırkının bir parçası olan Kıbrıslı Türkler adadan tamamen temizlenmedikçe  EOKA’cılar görevlerini tamamlamış sayılmazlar.”
Rum yönetimi kilisenin ve EOKA’cıların etkisi ve kontrolü altında olmaya devam ediyor. Irkçı terör örgütü söylemleri ve uygulamaları hızla artıyor. Rum silahlanması ise çılgınca artıyor.  Türkiye ve Türk ordusuna kin ve nefret söylemleri akıl almaz bir şekilde devam ediyor. Kıbrıs Türk halkına karşı ambargo ve izolasyonlar daha da artırılıyor. 1963 Kanlı Noel saldırılarından sonra Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti Rumlar tarafından işgal altında olmaya devam etmektedir. Uluslararası Hukuk 1964’ten beri yoktur. Savaşı çıkaran Rumlar ve Yunanlılardır. 
Rum Yönetiminin Liderleri EOKA gününde EOKA’ya yaptıkları övgülerle kendilerini ele vermektedirler. EOKA günü olan 1 Nisan’da kin, nefret, şiddet duyguları daha da yükselmektedir. EOKA karşısında kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı bugünlere kadar direnişimizi ve istiklalimizi sağlamıştır. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetlerimiz bizim güvencemiz olmaya devam edecektir.”

Töre’nin Covid-19 testi pozitif
Öte yandan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin önceki gün yaptırdığı Covid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.
Açıklamada, “Hafif semptomların başladığı andan itibaren kendisini izole eden Sayın Başkanımız, testinin pozitif sonuç vermesiyle izolasyon sürecine evinde devam etmektedir. Sayın Başkanımızın sağlık durumu iyidir ve durumu ile ilgili gereken açıklamalar ilerleyen süreçte kamuoyunun bilgisine getirilecektir” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474