banner564
banner556

Tatar mutlu

Mali ve Ekonomik İşbirliği Protokolü kapsamında Türkiye’den 653 milyon lira geldi

Tatar mutlu

 Rahme ÇİFTÇİOĞLU

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC ile TC arasında imzalanan mali ve ekonomik işbirliği protokolü kapsamında dün itibarıyla 653 milyon TL’nin KKTC’ye aktarıldığını kaydederek, “Bu sadece başlangıç. Türkiye Cumhuriyeti nasıl ki bugüne kadar her alanda KKTC’ye tam desteğini vermişse bugünden sonra da desteğini kararlıkla vermeye devam edecek” dedi.
Oktay, “Ekonomik işbirliği, adanın elektrik ihtiyacının karşılanmasının önünü açacak, projelerin hayata geçmesini de hızlandıracak. Ulaşım sektörü de bunların içindedir” şeklinde konuştu.
Başbakan Tatar, mali ve ekonomik işbirliği protokolü kapsamında ilk dilim olan 653 milyon TL’nin KKTC’ye aktarıldığını belirterek, “Protokolün uygulanmaya başlanacak olması önemli bir gelişme ve mesaj” dedi. Tatar, ekonominin hareketleneceğini belirterek, bir takım taahhütlerin yerine getirilmesi, turizm, yükseköğrenim, hizmet sektörü, sanayi bölgeleri, reel sektör, tarımda su projesiyle ilgili yapılacak bir takım çalışmalara işaret etti.
Fuat Oktay, Ankara’da Başbakan Ersin Tatar onuruna öğle yemeği verdi.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yer alan yemekte, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu da yer aldı.
Yemekten sonra görüşmeye geçildi, sonrasında Oktay ve Tatar açıklama yaptı.

Ekonomik konular değerlendirildi
TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Tatar ve heyetini Ankara’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.
Türkiye Barolar Birliği’nin “Kıbrıs’ta Son Söz” panelinden sonra Başbakan Tatar’la özelikle ekonomik konuları değerlendirmek üzere bir araya geldiklerini kaydeden Fuat Oktay, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan 750 milyon TL’lik mali ve ekonomik işbirliği protokolüne işaret etti.
Oktay, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla protokolün uygulanması için harekete geçildiğini, dün itibarıyla 653 milyon TL’nin KKTC’ye aktarıldığını açıkladı.
Oktay, Tatar’la dünkü görüşmelerinde bu kaynağın nasıl değerlendirileceğini, ulaşım, turizm, reel sektör, savunma, tarım gibi alanlarda hangi projelerin nasıl finanse edileceğini, geleceğe yönelik özellikle gelir getirecek ve istihdam yaratacak projelerle ilgili birlikte neler yapılabileceğini ele aldıklarını, verimli bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.
Fuat Oktay, KKTC’ye aktarılan kaynağın hayırlı olmasını dileyerek, “Bu sadece başlangıç. Türkiye Cumhuriyeti nasıl ki bugüne kadar her alanda KKTC’ye tam desteğini vermişse bugünden sonra da desteğini kararlılıkla vermeye devam edecek” dedi.

Turizmde önemli bir hacim yakalandı
Turizmin KKTC’de gelişen bir sektör olduğunu, 1 milyar dolarlık bir hacim yakalandığını belirten Oktay, “Hedefimiz bunu ikiye katlamak. Hatta ikiye katlamak da yeterli değil diye düşünüyoruz, bunun ötesine geçeceğiz. Türkiye’deki turizm sektörüyle nasıl işbirliği yapılabilir, onun yollarını araştırıyoruz. İnşallah bu konuda da başarılı olacağız” dedi.
Su projesine işaret eden, içme suyundan sonra tarımda kullanılacak suyla ilgili çalışmaların da kısa sürede tamamlamasını temenni eden Oktay, “Adanın elektrik ihtiyacını da bir an önce karşılama arzusundayız. Sayın Erdoğan’ın talimatları da bu yönde. İlgili bakanlıklar bir arada çalışıyor. İnşallah bunun da çözümünü bir an önce buluruz. Ekonomik anlamdaki işbirliği bunun da önünü açacak, projelerin hayata geçmesini hızlandıracak. Ulaşım sektörü de bunun içindedir” şeklinde konuştu.

Tatar: Taahhütler yerine getirilecek…
Başbakan Ersin Tatar da konuşmasında, mali ve ekonomik işbirliği protokolü kapsamında ilk dilim olan 653 milyon TL’nin KKTC’ye aktarıldığını belirterek, “Protokolün uygulanmaya başlanacak olması önemli bir gelişme ve mesaj” dedi.
Tatar, ekonominin hareketleneceğini belirterek, bir takım taahhütlerin yerine getirilmesi, turizm, yükseköğrenim, hizmet sektörü, sanayi bölgeleri, reel sektör, tarımda su projesiyle ilgili yapılacak bir takım çalışmalara işaret etti.
Tatar, bu çalışmaların KKTC ekonomisinin gelişebilmesi, kalkınabilmesi, büyüyebilmesi, ülkenin dinamikleri için önemli olacağını söyledi.
Türkiye’nin reel desteği ile KKTC’de güvenli bir ortam yaratıldığını belirten Tatar, “Önemli olan, bu güvenli ortamın devam ettirilmesi” dedi.
Pozitif ve umutlu olduklarını kaydeden Başbakan Ersin Tatar, doğru projelerle KKTC’ye sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
Doğu Akdeniz’deki pozisyonun daha ileriye götürülebilmesi için istikrarın yakalanması gerektiğini belirten Başbakan, “İstikrarın olduğu bir ortamda ekonomik büyüme, insanların refahı için mutlaka önemli adımlar atılır” şeklinde konuştu.

“Hukuki mücadelede kararlıyız”
Tatar, haksız ambargoların ve izolasyonların üstesinden gelinebilmesi için Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli destekleri olduğunu kaydederek, Doğu Akdeniz ile Kapalı Maraş konularında ve Ercan’a direkt uçuş için hukuki mücadele başlatma konusunda kararlı olduklarını vurguladı.
Tatar; turizmin gelişmesi, Kıbrıslı Türklerin dünya ile buluşabilmesi için mutlaka direkt uçuşların olması gerektiğini dile getirdi.
Başbakan Tatar, uluslararası anlaşmalarda Kıbrıs’ta iki eşit halk olduğunun kabul edildiğini belirterek, “Annan Planı süreci sonrasında Kıbrıslı Türklerin açılımları karşısında Rumlardan hiçbir iyi niyet göremedik. Ortaklık temelinde bir anlaşmaya hiçbir zaman yanaşmadılar. Bu saatten sonra siyasi eşitliğe değil, egemen eşitliğe dayalı, iki devlet temelinde bir çözüm bizi selametle ileriye taşıyabilir” dedi.

Amcaoğlu, kaynak aktarımını doğruladı
Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın açıklamasının ardından KKTC Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da basın bildirisi yayımladı. 
Amcaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti ile UBP-HP Koalisyon Hükümeti arasında imzalanan ve her iki ülkenin resmi gazetelerinde yayımlanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü uyarınca kaynak akışının ilk dilimi olan 750 milyonun 653 milyonu dün itibari ile Maliye Bakanlığı’na aktarıldığını açıkladı.
Amcaoğlu, dörtlü koalisyonun yarattığı 225 milyonluk cari açığın gelen bu kaynakla karşılanacağını belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473