banner564

Teminatla serbest

Eski polis müfettişine yüklü miktarda rüşvet verme iddiasıyla aranan şahıslardan biri olan Kamil Özalp, yıllar sonra ülkeye dönünce tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı

Teminatla serbest
banner598

Suna ERDEN
Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görevli olduğu 2016-2018 yılları arasında birçok yolsuzluk olayına karıştığı gerekçesiyle yargılanarak, 8 yıl hapse mahkum edilen Müfettişi Gülay Çekici’ye rüşvet verdiği iddia edilen iş insanı Kamil Özalp, önceki gün Ercan Havaalanı’nda ülkeye giriş yaparken tutuklandı.
Gazimağusa’da daha önce oto galeri işleten,  2017’de kara para akladığı iddiasıyla gündeme gelen ve Çekici soruşturmasıyla ilgili aranan şahıslar listesinde bulunan Özalp dün sabah Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.
Mali Şube’de görevli polis,  mahkemede olguları aktardı. 
Polis, zanlı Kamil Özalp’ın 2016-2017 yılları arasında Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görev yapan Polis Müfettişi Gülay Çekici’ye kendisiyle ilgili soruşturmaları ve yapılacak operasyonları önceden bildirmesi için bir seferde 30 bin euro, ikinci seferde 100 bin euro toplam 130 bin euro rüşvet verdiğini söyledi. 
Polis, Özalp’ın 2016 yılı içerisinde Çekici’nin başka kişilerle temasa geçmesine ve operasyonları önceden bildirmesi karşılığında aylık 20 bin TL rüşvet almasına aracılık yaptığını da belirtti. 
Polis, yurt dışında bulunan zanlının önceki gün ülkeye geldiğini ve tutuklandığını söyledi. 
Polis, zanlının suç ortağı olan Çekici’nin daha önce yargılandığını anımsattı. 
Polis, rüşvet dosyasıyla ilgili soruşturmanın hali hazırda tamamlanmış olduğunu belirterek, zanlının teminata bağlanmasını talep etti. 
Mahkeme, zanlının 75 bin TL nakit teminat yatırması, 2 kefilin 400’er bin TL tutarında kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Ne olmuştu
Çekici, 9 Ocak 2017 ile 9 Ağustos 2018 tarihleri arasında Haksız mal edinme ve 2016 yılında Kamu Görevlisinin rüşvet talebi, Resmi sırları ifşa ve Görevi Kötüye kullanma iddiası ile hakkında soruşturma başlatılan soruşturma kapsamında 2019’da tutuklanmıştı. 
Bir akrabasının bankadaki para ve altınlarını zimmetine alıp, Girne’de ikamet ettiği apartman dairesi ve Esentepe’deki araziyi adına devraldığına ilişkin iddiaların yanı sıra, mal varlığındaki değişimler tespit edilen Çekici, ‘Rüşvet’le ilgili de soruşturulmuştu.
Çekici’nin yetkisiz olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evraklar ile dosyalar, dizüstü bilgisayarları, hard-diskler ve CD’ler de soruşturma tespit edilip emare yapılmıştı.
Çekici, 2021 yılında  ‘Haksız Mal Edinme’, ‘Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi’, ‘Gizli Bilgilerin İfşası’ ile ‘Görevi Kötüye Kullanma’, ‘Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat’, ‘Kamu Görevlisi Tarafından Rüşvet Alma’ suçlarından yargılanan Emekli Polis Müfettişi Gülay Çekici Girne Ağır Ceza mahkemesi tarafından suçlu bulunup 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
UMIT TOSUN
UMIT TOSUN - 24 saat Önce

Bu adada temizlik ve huzur istiyorsak tum polislerin mal varliklari iyice arastirilmalidir. O zaman vatandas kusku icinde olmaz.

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473