Tören düzenlendi

banner453

İş insanı Hasan Ramadan Cemil’in adı ‘Sulu Çember’ olarak bilinen dönel kavşağa verildi

Tören düzenlendi
banner432

 Girne’ye ve ülkeye yaptığı katkılar ile bilinen merhum iş insanı Hasan Ramadan Cemil’in adı Girne’de yaşatılacak. 

Halk arasında “Sulu Çember” olarak bilinen dönel kavşağın ismi, düzenlenen törenle “Hasan Ramadan Cemil” olarak değiştirildi. 
İçerisinde havuz bulunan kavşağın finansmanı, Ramadan Cemil ailesi tarafından karşılandı. Limasol ve Girne’nin sevilen iş insanlarından Hasan Ramadan Cemil anısına gerçekleştirilen dönel kavşak düzenlemesinin açılışı törenle yapıldı.
Açılış törenine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi meral Akıncı, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ana muhalefet UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bazı milletvekilleri, Hasan Ramadan Cemil’in ablası Işın Ramadan Cemil, ailesi ve sevenleri katıldı.

Akıncı: Bu değerli bir uğraştır
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Ramadan Cemil ailesini küçük yaşlardan itibaren tanıdığını ve aynı toprağın insanları olduğunu ifade etti. 
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Leymosun artık güneyde kaldı ama Leymosun’un değerlerini Girne’de yaşatıyoruz” dedi. Hayatta olanların, bu dünyadan göçüp gidenlerin anılarını yaşatmaya çalıştığını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hasan’ı 20 yıl önce, 47 yaşında, beklenmedik bir şekilde kaybettik” dedi. 
Ramadan Cemil ailesinde beklenmedik ve erken gidişler yaşandığını ve aile ile duygusal bağı olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, Hasan Ramadan Cemil anısına yapılan çemberin açılışında bulunmaktan duygulandığını kaydetti. 

Hasan Ramadan Cemil: Hepimiz minnettarız 
Aile adına konuşan, Hasan Ramadan Cemil’in ablası Işın Ramadan Cemil, kardeşinin adını yaşatmak için karar alan Girne Belediyesine teşekkür ederek, bir insanın unutulmaması için, siyasi kimliği, toplum lideri ya da vekil olmasına gerek olmadığını, insanların gönlünden sevgisini kazanmanın yeterli olduğunu ifade etti. 
Işın Ramdan Cemil, kardeşi Hasan Ramadan Cemil’in, Limasol’daki çocukluk anılarını anlatarak, İstanbul’da yatılı kolejde okuduğu yıllarda bile Limasollu, arkadaşlarını ve sevdiklerini hiç unutmadığını ifade etti. 

Güngördü: Ülkeye çok şeyler kattı
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, şehirlerin bellekleri olduğunu belirterek, şehirleri yönetenlerin görevinin, bu bellekte yer alan değerleri ve insanları geçmişten gelecek nesillere aktararak yaşatmak olduğunu vurguladı. 
Güngördü, şehirlerde yöneticilik yaparken insanların nabzını doğru tutmanın büyük önem taşıdığına işaret etti. 

Tatar: Önemli adımlar attı
Ramadan Cemil Ailesinin yakınları adına konuşma yapan, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, da, Hasan Ramadan Cemil’i yakından tanıma şansına sahip olduğunu belirterek onun son derece güzel, cömert, ve insanları seven bir kişi olduğunu anımsattı. Ersin Tatar, Girne’ye yerleştikten sonra genç yaşta önemli adımlar atarak, yabancı şirketlerle bayilikler kurarak, dış ülkelerle temasa geçen Hasan Ramadan Cemil’in bu yönüyle toplumda bir liderlik üstlendiğini belirtti.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Leman muttakaya
Leman muttakaya - 1 yıl Önce

Açık raundabandı Anamuhalefet Partisi başkanı CUmhurbaşkanı bir daha açtı. Dünyada benzeri var mıdır . Burada hizmet nerede. zaten o kavşak var. Açık ve var olan şeyleri bir daha açmak saçmalık

SIRADAKİ HABER