banner493

Türkiye kararlı

banner514

3 bakan, su projesi, doğal gaz ve yenilenebilir enerji olanaklarının yüzyüze değerlendirilmesi için KKTC’de

Türkiye kararlı
banner432

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığında dün saat 11.00’de gerçekleşen kabulde, Beşir Atalay birlikte geldiği heyeti Cumhurbaşkanı Eroğlu’na tanıttı. Kabulde TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da hazır bulundu.

Atalay teknik heyetlerin bir süreden beri üzerinde çalıştığı konularla ilgili sunum gerçekleştireceğini ve bu sunumun ardından sektörel görüşmelere geçileceğini kaydetti.

KKTC’de enerji ile ilgili tüm konuların bu ziyarette değerlendirileceğini bildiren Atalay, doğal gaz ve yenilenebilir enerji olanaklarının ayrıca su ve baraja ilişkin konuların da yüzyüze değerlendirileceğini anlattı.

SSK Müdürü’nün de heyetle birlikte Adaya geldiğini söyleyen Atalay, sağlık sistemiyle ilgili görüşmeler de yapılacağını, KKTC’de yaşayan Türkiyeli vatandaşların buradaki hastanelerden yararlanıp KKTC’ye sağlık geliri anlamında katkı yapılacağını söyledi.

 

Eroğlu: KKTC için 3 önemli konu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Başbakan Yardımcısı Atalay’ın KKTC’ye her gelişinde yapılan çalışmaların halka ferahlık verdiğini söyledi ve su, elektrik, ekonominin KKTC için önemli 3 konu olduğunu söyledi.

Bunların yanında sağlık konusunun da önemine işaret eden Eroğlu, Türkiyeli nüfusun KKTC hastanelerinden faydalanmasının ülkeye para girişi sağlaması bakımından olumlu olacağını ifade etti.

Atalay ve ekibinin KKTC ziyaretiyle olumlu mesajlar verildiğine inandığını da söyleyen Eroğlu, Atalay ve heyetine KKTC halkı adına teşekkür etti ve Adada bulundukları süre içinde yapacakları çalışmaların olumlu sonuçlar doğurmasını diledi.

 

Bakanlar Siber’le de görüştü

 

Öte yandan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber dün, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı kabul etti.

Kabulde TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da hazır bulundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, halkın yaşam kalitesini artırmak için yapılan işbirliği ve gösterilen çabalardan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deneyimlerinden yararlanmaktan memnun olduğunu dile getirdi.

Türkiye’ye yaptığı ziyaretin verimli geçtiğini ve ziyaretinde “Siz ülkeniz için güzel projeler yapın biz destekliyoruz” mesajı aldığını anlatan Siber, Türkiye’nin “Meclis Engel Değil” projesine de destek verdiğini ifade etti.

Girne kapısı meydanlarının başkente yakışır görünümde olmadığını bu nedenle yeni bir proje başlatacaklarını anlattı.

Daha önce yazdığı kitabının ilk makalesinde Girne Kapısı bölgesiyle ilgili hayallerinden bahsettiğini ifade eden Siber, anlattıklarının bu projeyle hayata geçeceği yönündeki umudunu dile getirdi.

Siber, Mimarlar Odası ve Lefkoşa Türk Belediyesi’yle işbirliği halinde yürütülecek proje kapsamında bir de yarışma düzenleneceğini açıkladı.

Siber Türkiye’nin bu projeye destek vereceği yönündeki inancını da ifade etti.

 

Eroğlu: Geçitköy barajı yanına mesire alanı yapılacak

TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, görüşmenin sonunda Geçitköy Barajı’nın yanına mesire alanı yapılacağı bilgisini verdi.

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise konuyla ilgili daha geniş bilginin bugün açıklanacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 05:24
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473