Umut yok

Anastasiadis, Akıncı ile görüşmesinde 4 yıl öncesine dönerek elektrik ve cep telefonlarını ele aldı, sorunun çözümü konusunda müzakereye yanaşmadı

Umut yok

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lideri Nikos Anastasiadis arasında dün gerçekleşen görüşmede 4 yıl öncesine gidildi. Kıbrıs sorununun çözümü konusunda müzakere sürecine yanaşmayan Anastasiadis’in, Akıncı ile ‘elektrik ve cep telefonlarını’ ele alması ‘oyalama taktiği’ olarak nitelendirildi.

   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Anastasiadis ile desantralizasyon konusunu ele alarak derinlemesine bir değerlendirme yaptıklarını belirtti.
Akıncı, Anastasiadis’in merkezdeki yetkilerin hangilerinin merkezde kalması gerektiği konusunda düşüncelerini söylediğini, ancak kanatlara verilecek yetkilerle ilgili çalışmanın yine eksik kaldığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Rum lider Nikos Anastasiadis ile üç saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Akıncı, görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

İki bölümde gerçekleşti
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Anastasiadis ile yaptıkları görüşmenin iki bölümde gerçekleştiğini, ilk bölümde güven yaratıcı önlemlerle ilgili daha önceden varılan mutabakatların yaşama geçirilmesi ve yeni bazı unsurlar üzerinde mutabakat aradıklarını söyledi.
Akıncı, ikinci bölümünde de desantralizasyon konusu ile ilgili Rum lider ile görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Elektrik şebekeler bağlanıyor
Elektrik şebekelerinin kalıcı olarak bağlantısı konusunda herhangi bir pürüz kalmadığını, bu konuda geçici bağlantı yapılabildiğini, şimdi artık bağlantıların sürekli hale geleceğini söyleyen Akıncı, bunun her iki tarafa da ciddi avantajlar getireceğini belirtti.
Sistemin büyüyüp rahatlayacağını, ani sistem veya şebeke çökmesi gibi durumlar yaşanmayacağını, bir tarafın herhangi bir kesintiye uğraması durumunda diğer taraf tarafından beslenebilme olanağının doğacağını dile getiren Akıncı, bu konuda artık geçici anlaşma yaparak, bir tarafın diğer tarafa elektrik satması gibi düzenlemelere de gerek kalmadığını kaydetti.

Cep telefonu mutabakatı
Cep telefonlarının her iki tarafta da kullanılabilir hale getirilmesi konusunda da mutabakata varıldığını dile getiren Akıncı, varılan mutabakatla komitenin daha önce de ortaya koyduğu görüşler ışığında Avrupa’da konuşlu bir merkez üzerinden her iki tarafın operatörlerinin ayrı ayrı anlaşmalarını o merkezle yapacağını ve o merkez üzerinden cep telefonları ile iletişimin her iki tarafta da olanaklı hale geleceğini kaydetti.
Akıncı, “Bunun üzerinde mutabakat sağlanmıştır” dedi.

9 bölgede mayın temizliği
Mayınlarla ilgili konuda da mutabakata varıldığını, her iki taraftan da dokuzar mayın tarlasının temizlenmesi ile ilgili askeri yetkililerin çalışmasına karar verildiğini söyleyen Akıncı, esas hedefin tümüyle adanın mayından temizlenmesi olduğunu kaydetti.

Karşılıklı jestler
Cumhurbaşkanı Akıncı, iyi niyet jesti olarak, 1974 yılından sonra kuzeyde muhafaza altına alınan Rum ressamlara ait eserlerle ilgili Kültür Komitesi’nin önerisi çerçevesinde ve hükümetle de istişare edilerek kolektif bir karar ürettiklerini söyleyerek, bu resimleri sahiplerine iade edeceklerini kaydetti.
Buna karşılık Anastasiadis’in de bir jest yaparak Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’nda 1963 öncesinde kayıtları bulunan Kıbrıslı Türk sanatçılara ait kayıtları ileteceklerini belirttiğini aktaran Akıncı, dün üzerinde mutabakat sağlanan konuların Kıbrıs’ta yaşayan tüm toplumların yaşam kalitesini artırmaya dönük, güvenliklerini ve kültürlerini ilgilendiren konularla ilgili olduğunu, bu alınan kararları önemsediğini vurguladı.

Desantralizasyon konusu
Rum lider Anastasiadis’in desantralizasyon konusunda ilkesel bazda ayrıntılı bir sunum yaparak görüşlerini aktardığını söyleyen Akıncı, kendilerinin de düşüncelerini söylediklerini ve derinlemesine bir değerlendirme yaptıklarını anlattı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, yeniden görüşme için bir tarih saptamadıklarını ancak olabileceğini konuştuklarını söyledi.
Akıncı, Anastasiadis ile yeniden bir araya gelme olasılıkları bulunduğunu kaydetti.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER