banner564
banner556

‘Üretici değil tüccar kazanıyor’

Alioğlu, Hal Yasası olmadığı için bahçeden kilosu 50 kuruşa alınan bir ürünün markete gidene kadar 17 liraya çıktığını söyledi

banner611
‘Üretici değil tüccar kazanıyor’
banner598
banner616

Duygu SEVİMLİ
Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, narenciye sektörü ile diğer üretim alanlarında en büyük sorununun Hal Yasası’nın eksikliği olduğunu söyledi.
Diyalog’a konuşan Alioğlu, yasanın olmamasından dolayı üretici ile tüketicinin haklarının korunamadığını belirtti.
Alioğlu, üreticinin bahçesinden kilosu 50 kuruşa alınan bir ürünün markete gidene kadar 17 liraya çıktığını söyledi. 
Hal Yasası’ın hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyacak bir yasa olacağını ifade eden Ali Alioğlu, herkesin bu durumdan kazançlı çıkacağını söyledi. Alioğlu, yasanın çıkmasıyla birlikte denetim mekanizmasının olacağını belirtti.
Alioğlu, amaçlarının tarladan markete gidene kadar ürünlerin üzerine fahiş fiyatların bindirilmesine engel olmak olduğunu, bu nedenle yasanın çıkmasını arzu ettiklerini dile getirdi.
Alioğlu, “Önerge olarak götürülen Meclis’in alt komitesine götürülen Hal Yasası sadece halciler için hazırlandığı için biz alt komitedeki önergeyi durdurduk.
Biz yasa ile ilgili çalışmalarda üreticilerinde dikkate alınması gerektiğini söylüyoruz. Üreticilerin de söz sahibi olması gerektiğine inanlardanız” dedi. 
Tüm paydaşların fikri alınarak hayata geçirilecek bir yasanın herkesin yararına olacağını ifade eden Alioğlu, yasal eksiklikten dolayı yaşanan bazı sorunlara da değindi ve örnek verdi.
“Son zamanlarda özellikle limon konusunda sıkıntılar yaşıyoruz” diyen Alioğlu, şunları söyledi:
Limon fiyatlarının bölgeden bölgeye değiştiğini kilosunun 10 TL’den 20 TL’lere çıktığını gözlemlemekteyiz. 
Bunun da sebebi, limonun az olması ve yasanın çıkmamasıdır. 
Yasa çıktığı andan itibaren fiyatlar dengeli olacaktır. 
Üreticinin bahçesinden kilosu 50 ile 70 kuruş arasında alınan ürün markete düşene kadar 17 TL’ye çıkmaktadır. Yasa olmadığı için denetimde yoktur. Bu denetimsizlik fiyat istikrasızlığını getirmektedir. Biz üreticiler zengin olmadık ama 45 yıl içerisinde tüccarları zengin ettik.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474