banner493

Ustaca gizlendiler

Büyükelçi Kanbay, KKTC’de FETÖ’ye mensup kişilerin olduğunu açıkladı

Ustaca gizlendiler
banner432

 Gözde Süreç SARI

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Türkiye’deki 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle dün, büyükelçilikte basın toplantısı düzenledi.
Kanbay, basın toplantısının amacının, 15 Temmuz 2016 gecesi Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk milletine karşı düzenlenen hain kalkışmanın unutulmaması; kalkışmanın vahametinin daha iyi anlaşılması ve bir daha tekrar etmemesi için devlet ve millet olarak her zaman birlik ve beraberliğin sağlaması ve koruması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak olduğunu söyledi.
Derya Kanbay, KKTC’de 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi öncesi ve sonrasında yapılan soruşturmalarda kamusal ve sivil alanlarda FETÖ unsurlarının yerleşmiş olduğunu gördüklerini belirtti.
Kanbay, “Bu ihanet şebekesinin adadaki elemanlarının yakalanıp, adalete sevk edilmeleri için halen çalışmalar devam ediyor” dedi.
KKTC hukuk ve yargı sisteminde terör suçu ve tanımı bulunmadığını, dolayısıyla terör örgütü üyesi bir KKTC vatandaşının yakalanması halinde yargılanamayacağını ve Türkiye’ye gönderilemeyeceğini söyleyen Kanbay, bu eksikliğin giderilmesini talep ettiklerini ancak henüz bu konuda ciddi bir girişim yapılmadığını belirtti.
Sistem değişikliği sonrasında TC-KKTC ilişkilerinin nasıl olacağına da değinen Kanbay, ekonomik mali destek çalışmalarının ya doğrudan cumhurbaşkanı ya da cumhurbaşkanı yardımcısı uhdesinde olacağını; Dışişleri Bakanlığı’nın ise siyasi ve uluslararası boyutunu yürütmeye devam edeceğini ifade etti.

“Çalışmalar devam ediyor”
FETÖ’nün KKTC’de izinin olmadığının söylenemeyeceğini belirten Kanbay, KKTC’de de FETÖ mensuplarının zararlı faaliyetleri olabileceğini ya da saklanabileceklerini, dolayısıyla bu konuda duyarlı ve hassas olunması gerektiğini belirtti.
Kanbay, “15 Temmuz ihaneti öncesi ve sonrasında yapılan takibat ve soruşturmalarda da KKTC’de kamusal ve sivil alanlarda FETÖ unsurlarının yerleşmiş olduğunu gördük. Bu ihanet şebekesinin adadaki elemanlarının yakalanıp adalete sevk edilmeleri için halen çalışmalar devam ediyor” dedi.

“Şehitler Anıtı’nda anma töreni”
Derya Kanbay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yarın saat 10.00’da Lefkoşa’daki Şehitler Anıtı’nda anma töreni düzenleneceğini kaydetti.
Bedesten’de yarın fotoğraf sergisi düzenleneceğini kaydeden Kanbay, Selimiye Camii yanındaki meydanda akşam saatlerinde kurulacak sahnede görsel etkinliklerle 15 Temmuz gecesinin hatırlanacağına işaret etti.
Kanbay, şehitler için camilerde dua okunacağını belirtti.


“Türkiye’deki ana gücü kırılmış gibi gözüküyor”
15-16 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan olayların ardından devletin örgütü yok etmeye ciddi şekilde yöneldiğini dile getiren Kanbay, “Türkiye’de devlet teşkilatı içinde ve sivil alanda bu terör örgütünün yapılanması büyük oranda bertaraf edildi. Türkiye’deki ana gücü kırılmış gibi gözüküyor” dedi.
Terör elebaşının sosyal medyada çıkan bir konuşmasında itirafçı olan kendi mensuplarını “kafir ilan ettiğini” söyleyen Kanbay, “Bu zihinin çarpıklığını göstermek bakımından önemli. Aynı şeyi DEAŞ terör örgütü de kendi mensupları için yapmıştı” ifadesini kullandı.

 “KKTC’de terör suçu tanımı yok”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kanbay, KKTC’deki FETÖ faaliyetlerinin detaylar ve rakamları konusundaki soruyu yanıtında, Türkiye ile KKTC arasındaki geçerli bir Adli Yardımlaşma Anlaşması bulunduğunu; bu çerçevede adli ve güvenlik makamlarının işbirliği yaptığını belirtti.
TC Lefkoşa Büyükelçisi Kanbay, KKTC hukuk ve yargı sisteminde terör suçu tanımı bulunmadığını dolayısıyla terör örgütü üyesi bir KKTC vatandaşının yakalanması halinde Anayasa gereği Türkiye’ye iade edilemediğini söyledi.
“Mesele burada pürüzleniyor. Polis ve emniyet makamları terör örgütü üyeliği suçundan bir kişiyi yakalayıp, dosyasını hazırladıktan sonra emniyete sevk ettiğinde mahkemenin elindeki hukuk sisteminde terör suçu ve bunun karşılığı yok” diyen Kanbay, “Bunun büyük bir eksiklik olduğunu ve giderilmesini talep ettiklerini” söyledi.
Kanbay, KKTC’deki Ceza Kanunu’nun eski olduğunu, bu nedenle bu suçlarda yaptırım unsurunun zayıf kaldığını dile getirerek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan terör mensuplarının ise Türkiye’ye götürülüp yargıya sevk edilmesinde bir sıkıntı yaşanmadığını kaydetti.
KKTC’de de örgüte mensup olduğu delille ispatlanan kişiler olduğu gibi, şüpheli durumda olanlar da bulunduğunu dile getiren Kanbay, bu şebekenin kendini ustaca gizlediğini, sürekli yeni bulgulara ulaşıldığını ve takiple soruşturmaların devam ettiğini belirtti.

“Sivil alanlarda da ciddi bir mevcudiyet var”
Adadaki TSK mevcudiyeti içinde de FETÖ bağlantılı kişilerin tespit edilip, Türkiye’ye gönderildiğini söyleyen Kanbay, sivil alanlarda da ciddi bir mevcudiyet olduğuna inandıklarını kaydetti.
Terörün tanımlanmasına ilişkin yasa değişikliğine yönelik bir soruyu yanıtlayan Kanbay, KKTC’de bu yönde ciddi bir çalışma bulunmadığını ve 2016 yılında beş güvenlik içerikli yasa teklifinin Meclis’te götürüldüğünü ancak hiçbirinin geçmediğini söyledi.
Söz konusu yasaların FETÖ ile değil genel anlamda terörle ilgili olduğuna işaret eden Kanbay, “Terörle mücadelede elzem yasalardı. Örneğin KKTC’de polisin dinleme yapma yetkisi yok. Bu yasalar bu eksiklikleri giderecekti ama henüz bir ileri adım yok” dedi.
Başka bir soru üzerine Kanbay, “Terör tanımını yapacak ve bunun mahkemelerde uygulamasını sağlayacak olan yapı buraya ait olacak. Gerekli tanımlamalarla dikkatli bir yazımla bu sağlanabilir” şeklinde devam etti.
Kanbay, başka bir soruyu yanıtında Lefkoşa’daki TC Büyükelçiliği’nde FETÖ mensubu tespit edilmediğini belirtti.

“Polisteki soruşturmalar devam ediyor”
KKTC’deki polis teşkilatına yönelik soruşturmaların devam ettiğini söyleyen Kanbay, bazı tedbirler alındığını, soruşturmaların sağlıklı yürütülebilmesi adına şüpheli insanların tali yerlere kaydırıldığını ama şu ana kadar mahkemeye sevk edilmiş bir kişi bulunmadığını kaydetti.  

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 10:53
banner512
YORUM EKLE
YORUMLAR
VATANDAŞ
VATANDAŞ - 3 yıl Önce

ARTIK YASA TEKLİFLERİNİ ELÇİLİK YAPIYOR. MECLİS NE İŞ YAPIYOR ACABA ????

banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460