banner564
banner556

Uyulacak kurallar hatırlatıldı

Cumhurbaşkanı adayları 18 Nisan saat 18.00’e kadar bazı kurallar çerçevesinde propaganda yapabilecek

Uyulacak kurallar hatırlatıldı
KKTC’de 19 Nisan’da yapılacak ve 7 adayın yarışacağı Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik propaganda dönemi dün başladı.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 numaralı duyurusuyla seçim propagandası sürecinin başladığını ilan etti ve uyulması gereken kuralları hatırlattı.
Oy verme gününden bir gün önce yani 18 Nisan Cumartesi günü saat 18.00’e kadar devam edecek propaganda döneminde, seçime katılan siyasal partiler ile bağımsız adaylar, duvar ilanı asmakta, el ilanı ve her türlü matbua dağıtmakta serbest olacak.
Ancak 18 Nisan Cumartesi günü saat 18.00’den sonra ilan, beyanname, genelge, açık mektup ve her çeşit propaganda niteliği taşıyan matbuanın dağıtılması, yapıştırılması, asılması ve satılması yasak. 
Propaganda dönemi boyunca örnek oy pusulaları her zaman dağıtılabilecek.
Propaganda için kullanılan duvar ilanları ile el ilanları ve diğer her türlü matbua üzerinde, Türk Bayrağı, KKTC Bayrağı, dini ibareler, Arap harfleri ile yazılar bulundurulması yasak.
Siyasal parti ve bağımsız Cumhurbaşkanı adaylarının propaganda için duvar ilanları, şehir ve kasabalarda İlçe Seçim Kurullarınca, köylerde köy ihtiyar heyetlerince gösterilecek yerlere asılabilecek.
Talep eden siyasal partilere ve bağımsız Cumhurbaşkanı adaylarına aynı ölçüde saha verilecek. Siyasal partiler ve bağımsız adaylar, özel araçlarına ve özel taşınmaz mallarının cam, pencere ve kapılarına iç taraftan olmak koşulu ile duvar ilanları asmakta serbest olacak.
Seçim propagandası döneminde gösterilen yerlerden başka herhangi bir yerde ilan asılması, yapıştırılması veya teşhiri ise yasak.

Sandık seçmen listeleri
İlçe seçim kurullarında, sandık seçmen listelerine yapılan itirazlar, bugün görüşülecek.
Listelere bin 386 başvuru ve 203 itiraz yapılmıştı.

Kamuoyu yoklamalarında son gün 4 Nisan
Seçim takvimine göre, 30 Mart’ta oy pusulalarının düzenlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’nda adçekme işlemi yapılacak. Seçimlerle ilgili kamuoyu yoklama veya araştırmalarının yayımlanmasının son günü 4 Nisan. Seçmen kartları da 16 Nisan’a kadar dağıtılmış olacak.
KKTC’de 19 Nisan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle aynı günde Lefke’de de bir muhtarlık için yerel ara seçim yapılacak. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner468