banner564
banner556

Uzlaşı için önemli adım

Üreticiler ve imalatçılar, süt fiyatındaki ihtilaf konusunda Bakan Çavuşoğlu’nun daveti üzerine toplantı yaptı

Uzlaşı için  önemli adım
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB) yetkileriyle Bakanlıkta toplantı gerçekleştirdi.
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile SÜİB arasındaki sütün fiyatı konusundaki anlaşmazlığa dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, her iki sektörün “ben onu yaparım” mantığının sistemi tıkayacağını belirterek, sorun neyse masada çözüleceğini ve sektörlerin yoluna gideceğini, sektörlerin yaşaması için bunun dışında bir seçenek olmadığını kaydetti.
Çavuşoğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin, Süt Endüstrisi Kurumu’nun yönetimine talip olmalarını, selamladığını, aynı zamanda SÜİB’in de yönetimde söz sahibi olma talebine sıcak baktığını kaydetti.
Sütün üretimin başlangıç noktası olduğunu berhava edildiğinde diğer sektörlerin de çökeceğini söyleyen Çavuşoğlu, üretimden imalata kadar geçen süreçte hassas bir denge kurulmasının önemine işaret etti.

“Mevcut sistem sürdürülemez”
Mevcut sistemin sürdürülebilir olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, “Taşınması denetlenmesi konusunda devletlerin organizasyonları vardır. Bazı yerlerde müdahale alımları vardır ancak litresine kadar fiyatını devletin belirlediği litresine kadar devletin pazarladığı başka bir sistem dünyada yoktur” diye konuştu.
Çavuşoğlu, imalatçılara ihracat teşvik primi verdiklerini kaydederek, gelinen aşamada imalatçıların süt parasını ödememek gibi bir seçenekleri olmadığını, imalatçıların “sütün bedeli olarak devleti istersem öderim istemezsem ödemem” gibi bir yaklaşımı benimsemesinin mümkün olmadığını ifade etti.
Çavuşoğlu iki sektörün bir araya gelerek süt fiyatlarının belirlenmesinde baş aktör olmalarını istediğini kaydetti.

Naimoğulları: Amacımız kavga ve huzursuzluk değil
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise Bakan’ın çağrısı üzerine toplandıklarını, bir süreç yaşandığını, sektörde huzursuzluk çıkarmak, kavga etmek veya başkalarının haklarını gasp etmek gibi bir niyetleri olmadığını, amaçlarının üretimin devamını sağlamak olduğunu söyledi.
Naimoğulları, duruşlarının ve düşüncelerinin sektörü devam ettirmek, zincirin en büyük halkası olan hayvancılığı devamını sağlamak olduğunu vurgulayarak, ayın 12’si olmasına rağmen hala süt paralarının ödenmediğini belirtti.
Naimoğulları, Bakan’ın sektörde köprü olmak zorunda olduğunu, Bakanlar Kurulu’ndan “imalatçıyla anlaşın” diye bir karar çıkamayacağını söyledi.

Avunduk: Mevcut sistemde herkes mutsuz
SUİB Başkanı Candan Avunduk ise, mevcut, sistemde üreticinin, imalatçının ve hükümet edenlerin mutsuz olduğunu belirterek, çözümün de yıllardır devletin elinde olan sektörün artık arz-talep dengesi üzerine şekillenmesi olduğunu söyledi.
Avunduk, paydaş sektörlerin bir araya gelerek sektöre yön vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Bakanın daveti üzerine Süt Kurumu’nun diğer paydaşlarla beraber yönetimine eşit oranda talip olduklarını söyleyen Avunduk, bunun normal ekonomik tavır olduğunu ifade etti.
Avunduk süt paralarının ödenmesi konusunda kesinlikle üreticiler arasında bir polemikleri olmadığını, “Biz üreticiyi değil, aslında Tarım Bakanlığı’nı ödemedik. Amacımız, üreticiyi rencide etmek, canını yakmak değil” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 10:19
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473