banner556

Vahşi katliam  unutulmayacak

Muratağa Sandallar Şehitlerinden 12’si daha kimlik tespitinin ardından, askeri törenle defnedildi

Vahşi katliam  unutulmayacak

 İbrahim DİRAN

Muratağa Sandallar Şehitliği’nde topluca gömülü olan 89 şehitten 12’si daha, kimlik tespitinin ardından Muratağa Sandallar Şehitliği’nde isimlerinin yazılı olduğu mezarlara askeri törenle defnedildi. Dünkü definlerle birlikte, topluca defnedilen Muratağa Sandallar şehitlerinden, kimlik tespiti yapılıp defnedilen şehitlerin sayısı 20’ye ulaştı.
Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, bazı bakanlar, Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal ve Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar da katıldı.

Akıncı: Vahşi bir katliam
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, törende yaptığı konuşmada bugünkü defin töreniyle çok acılı günlerin hatırlandığını belirtti. Akıncı, Muratağa, Sandallar ve Atlılar’da çoğunluğu kadın ve çocuk olan 126 kişinin şehit edilmesiyle ilgili “Bunun adı vahşi bir katliamdan başka bir şey olamaz, buna başka bir niteleme başka bir sıfat bulamayız” dedi.
Aslolanın bu gibi acı olayların bir daha yaşanmaması, geçmişten ders çıkararak gelecek nesillere güvenli bir gelecek bırakmak olduğunu söyleyen Akıncı, en az Kıbrıslı Rumlar kadar bu adada hak sahibi olan Kıbrıslı Türklerin, geleceği inşa ederken “barış içinde daha güvenli bir dünya ülküsüne” sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Benan: Unutulmamalı
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, 14 Ağustos 1974’te Muratağa, Atlılar ve Sandallar’da Rum ve Yunan ikilisinin terör örgütü EOKA’nın adada gerçekleştirdiği ilk katliam olmadığını ancak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adada olduğu sürece son olacağına inandıklarını söyledi.
Bir daha böyle acıların yaşanmaması ancak unutulmaması gerektiğini kaydeden Benan, Kıbrıs’ta yeterince acı çekildiğini, geçmişten dersler çıkararak güvenli bir gelecek bırakmanın yollarının bulunması gerektiğini ifade etti.

Defin işlemi ve şehitler
Konuşmaların ardından şehitler Raziye Hasan Rüstem, Ayşe Mustafa Altemur, Olcay Mustafa Altemur, Rasime Osman, Sezay Osman, Mustafa Hasan Ergeç, Cemaliye Hasan Özkuyucu, Mehmet Osman Kaynak, Zühre Mehmet Kaynak, Ülfet Mehmet Salih, Fatma Arif ve Hatice Sadık Özkuyucu’nun naaşları, isimlerinin yazılı olduğu mezarlara defnedildi.
Şehitler, önce askeri birliklerin omuzlarında mezarlarının yanlarına taşındı, taputların sarılı olduğu KKTC bayrakları şehit yakınına teslim edildikten sonra defnedildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner455