“Yap-bozdan vazgeçilmeli”

Özyiğit, eğitimde devlet politikası olması gerektiğini belirtti

“Yap-bozdan vazgeçilmeli”
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “eğitimde bugüne kadar süregelen yap-boz şeklindeki yaklaşım ve alışkanlıklara son vererek, devlet politikası oluşturmanın ve uzlaşının şart olduğunu” belirtti. 
Özyiğit tarafından yapılan yazılı açıklamada, eğitimde yaşanan sorunlara değinildi. 
KKTC’nin ilanından sonra, eğitim sisteminin göreve gelen her hükümet ve bakana göre değiştiğini, başta öğretmen sendikaları olmak üzere, toplumun tüm kesimleriyle uzlaşılmadan atılan adımlar nedeniyle sürekli kaos yaşandığını iddia eden Özyiğit, “Bu kaotik durum, şimdiki CTP-DP hükümeti döneminde de sürüyor” ifadesini kullandı. 
Yeni eğitim yılının sorunla başladığını, bina tamirat ve tadilatların bitirilmediğini ve öğretmen münhallarının doldurulamadığını iddia eden Özyiğit, okullardaki tadilatların sürmesinin tehlike yarattığını savundu. 
Atamalara da değinen Özyiğit, Milli Eğitim Bakanı’nı, üst kademe yönetimindeki atamalar konusunda eleştirdi.
Özyiğit, “Tecrübe ve bilgi birikiminden uzak kadrolarla eğitime yön verme ve var olan sıkıntıları aşma mümkün olamayacak” ifadesini kullandı. 

“Hükümet göreve”
Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne değinen Özyiğit, “Birçok devlet okulu ciddi sorunlarla boğuşurken, bu okulun varlığının bilinçli bir şekilde geliştirildiğini” iddia etti. 
Özyiğit, şöyle devam etti:“Eğitim Bakanlığı ile hükümet, bu okul kendilerine bağlı değilmiş gibi hareket ediyor. Hala Sultan İlahiyat Koleji eğitim sistemimizde büyük bir yaradır. Bu konuda sessiz kalan ve görmezden gelen Eğitim Bakanlığı ile hükümeti göreve çağırırız.” 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER