Yarış erken başladı

TMT Mücahitler Derneği, Sönmezliler Ocağı ve Kar-İş’i ziyaret eden Eroğlu, seçimdeki rakiplerinin sanki hükümet başkanı seçilecekmiş gibi sözler verdiğini söyledi

Yarış erken başladı
banner432
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dün sırasıyla Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Sönmezliler Ocağı ve Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği’ni (Kar-İş) ziyaret etti. Ziyaretleri sırasında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Ana Muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı, Milletvekili Faiz Sucuoğlu ile UBP Milletvekili Ersin Tatar eşlik etti.
Eroğlu ziyaretlerinde yaptığı konuşmada, KKTC devletinin varlığının müzakere masasında elini güçlendiren bir gerçek olduğuna dikkat çekerek, devlet çatısı altında olmayan bir toplumun hak arayışında da elinin güçlü olamayacağını kaydetti.
Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının erken başladığını ve bazı adayların sanki hükümet başkanı seçilecekmiş gibi sözler verdiğine işaret eden Eroğlu, “Mühim olan temiz seçim politikasıdır... KKTC halkının geleceğidir” dedi.


“Masadan Rum lider kaçtı”
Eroğlu, müzakere masasından Rum liderin kaçtığını fakat kendilerinin halen masada anlaşma arayışı içersinde olduğunu söyledi. 
Devlet çatısı altında olmayan bir toplumun hak arayışında da elinin güçlü olamayacağını dile getiren Eroğlu, kurulan KKTC devletine sahip çıkarak, tüm dünyaya daha güçlü mesajlar verilmesi gerektiğini belirtti.


“Rumlar masaya dönerse...”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum liderin, kendi halkına verdiği sözleri tutamayacağı endişesinden dolayı masaya oturup, anlaşma arayışı içerisine girmek istemediğini de söyledi. Eroğlu, Rumların masaya döneceğini düşündüğünü ve eğer gelirlerse de müzakere açısından bu yılın çok zor geçeceğini vurguladı. 

“Başkanlık sistemi hükümetin görevi...”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Başkanlık Sistemi”nin daha önce tartışıldığını fakat bunu yapmanın hükümetlerin görevi olduğunu dile getirdi. Eroğlu, hükümetin Anayasa’da değişiklik yapmak istediğini fakat sürekli tartışılan başkanlık sistemine ilişkin değişikliğin sözkonusu değişikliğe konmadığına işaret etti.
Eroğlu, bir anlaşma olması halinde ortaya “Başkanlık Sistemi”nin çıkacağına dikkat çekti.


Bora: Tek çıkış yolu KKTC’nin tanınması
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve beraberindeki heyetle görüşmesinde yaptığı konuşmada, KKTC’nin tanınmasından başka çıkış yolu olmadığını kaydetti.


Esenyel ve Aytaç sorunları aktardı

Sönmezliler Ocağı Başkanı Erden Esenyel ise, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, ocak binasının yapımıyla ilgili süreci ve kira sorunu hakkında yaşanan olayları anlattı.
Kar-İş Başkanı Menteş Aytaç da, taşımacılıkta yaşanan sorunları anlatarak, istek ve taleplerini içeren yazıyı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2015, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460