banner564
banner556

“Yaşananlardan  ders çıkarılmalı”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Akdoğan Doktor Fazıl Küçük İlkokulu Müdürüne, Rum aile tarafından kendisine ulaştırılan bayrak ve fotoğrafı teslim etti

“Yaşananlardan  ders çıkarılmalı”

 Raif UZKAN      

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Akdoğan’da bir ilkokuldan bayrak ve merhum Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın fotoğrafının çalınması olayının, yanlış, çirkin ve bu topraklarda yaşanmaması gereken bir eylem olduğunu söyledi.
Bireyler, toplumlar ve ulusların birbirlerinin sembollerine ve değerlerine saygı göstermek zorunda olduklarını belirten Cumhurbaşkanı, bunun da barış kültürü ve barış eğitiminin yaygınlaştırılmasıyla başarılabileceğini, iki toplumlu Eğitim Komitesinin de buna yönelik çalışmalar yaptığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Akdoğan Doktor Fazıl Küçük İlkokulu Müdürü Sözer Özkaramehmet’i kabul ederek, Rum aile tarafından önceki gün kendisine ulaştırılan bayrak ve fotoğrafı teslim etti.
Yapılan bazı araştırmaların Rum gençleri arasında fanatizmin yaygınlaştığını gösterdiğine işaret eden Akıncı, Güney’e geçen Türk araçlarına ve bireylere yönelik yapılan saldırıların halen hafızalarda olduğunu, bunların takibi ve cezalandırılmasının önemli olduğunu söyledi.

“Haklı bir infial…”
Akıncı, yaşanan olayın gerek Akdoğan bölgesi gerekse KKTC’de infialle karşılandığını ve bunun haklı bir infial olduğunu kaydederek, olayı gerçekleştiren 16 yaşındaki gencin ailesinin Cumhurbaşkanlığına ulaşmaya çalıştığını ve aynı gün gerçekleştirilen ayin nedeniyle dini boyutları da olan konuya Dini Yol Ofisi ve iki toplumlu Eğitim Komitesinin de müdahil olduğunu anlattı.
Akıncı, okul müdürünün de babasının Kıbrıs’taki kayıp ve halen bulunamayan şahıslardan birisi olduğunu kaydederek, kalıcı barışın değerini bu tür acıları yaşayanların bildiğini, kendilerinin, genç kuşakların aynı acıları yaşamasını istemediklerini vurguladı.
Yaşananlardan çıkartılması gerekenler olduğunu söyleyen Akıncı, olayın olumlu sonuçlar üretilebilmesi adına herkese bir ders olmasını diledi.

Özkaramehmet: Olay bizi üzdü
Dr. Fazıl Küçük İlkokulu Müdürü Sözer Özkaramehmet de, bölgede kilise ve okulun yan yana olmasının da yaşanan olayda etkili olduğunu belirterek, münferit bu olayın kendilerini üzdüğünü ve olayın hemen ardından yetkili tüm mercilere başvuru ve şikâyetlerin yapıldığını söyledi.
Hiçbir zaman Kıbrıslı Türk öğrencilere, karşı tarafın dini simge, bayrak veya değerlerine saldırmayı öğretmediklerini ifade eden Özkaramehmet, Rum Yönetimine eğitim sistemlerini bir kez daha gözden geçirmeleri çağrısında bulundu.

Umut Derneği’nden kınama
Öte yandan  KKTC Umut Derneği, geçtiğimiz hafta Akdoğan’da gerçekleşen ayin sırasında köy okulunda Türk bayrağına yapılan saldırıyı kınamayan, sesini çıkarmayan, yapılan hareketi koruyan tüm sivil toplum örgütü, siyasi parti, kurum ve kuruluşları şiddetle protesto ettiklerini belirtti.
Umut Derneği Başkanı Özlem Dinçoğlu yaptığı yazılı açıklamada, bir müddet verilecek tepkileri bekleyip bugün açıklama yapma ihtiyacı duyduklarını belirterek, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” zihniyetinin varlığının hâlâ sürdüğünü ifade etti.
Çalınan bayrağın ve Denktaş resminin Cumhurbaşkanı’na teslim edilmesi ve yazılan özür mektubu ile, hiçbir şey olmamış gibi davranıldığını kaydeden Dinçoğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’dan hassas vatansever ve bayrak sever kişilere yönelik bir açıklama yapmasını talep etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner465