banner564
banner556

Yerinde karar

Hükümet, 100 polis ve 40 sivil hizmet görevlisi alınması yönünde adım attı

banner611
Yerinde karar
banner598
banner616

Bakanlar Kurulu, ülkedeki trafik ve asayiş sorunu ile sınır kapılarındaki sıkıntıları göz önünde bulundurarak, 100 polis ve 40 sivil hizmet görevlisi alınması kararı aldı.
Bakanlar Kurulu, mevcut sivil hizmet görevlilerinin çalışma şartlarında da iyileştirme yapılmasını kararlaştırdı. Buna göre, sivil  hizmet  görevlilerine,  bu aydan itibaren, aldıklarına ek yüzde 15 vardiya tahsisatı almaları yönünde karar üretti.
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay, yaklaşık 5 saat süren toplantı sonrası basına, alınan kararları açıkladı.

Kıb-Tek ile mahsuplaşıldı
Özersay, Maliye Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlıklarının 2010 yılı öncesi borçlar için Kıb-Tek ile mahsuplaştığını, DAÜ ile devlet arasındaki mali konularda mutabakat sağlandığını, Ercan’daki 50 Suriye vatandaşının Türkiye'ye iadesi için uzlaşıya varıldığını, ayrıca cep telefonlarının iki tarafta da çalışabilmesi için Bakanlar Kurulunun kendi üzerine düşeni yaptığını bildirdi.

Göçmenler, Türkiye’ye gönderilecek
Özersay, Ercan Havalimanında vize sorunu yaşayan ve orada kalan 50 Suriyelinin Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi üzerinden “yardımlaşma” kapsamında Türkiye’ye kabul edileceklerini açıkladı.
Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay, Suriye vatandaşları ile ilgili alınan vize uygulamasını da anımsatarak, Suriye vatandaşlarının bir bölümünün bu uygulanamadan yararlanamadığını ve mülteci statüsü alamadan Ercan’da kaldığını kaydetti.
Özersay, bu konuda ilgili bakanlıkların yaptığı temaslar sonucunda 50 Suriyeli için Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi ile anlaşma sağlandığını ve kabul zorunluluğu olmamasına rağmen Türkiye’nin “yardımlaşma” kapsamında 50 kişiyi kabul edeceğini söyledi.

100 polis, 40 sivil hizmet görevlisi
Özersay, Bakanlar Kurulunun toplantıda, geçiş kapılarındaki sıkıntılar ile sivil hizmet görevlilerinin yaşadığı problemleri değerlendirdiğini kaydetti.
Bu çerçevede sivil hizmet görevlilerinin yüzde 15 vardiya tahsisatı almalarına karar verdiğini ifade eden Özersay, uygulamanın bu aydan itibaren geçerli olacağını söyledi. Daha önce de yüzde 10 olan ek mesailerin yüzde 25’e çıkarıldığını belirten Özersay, ayrıca 40 yeni sivil hizmet görevlisi daha alınacağını kaydetti.
Özersay, sivil hizmet görevlilerinin daha önce kamuda sınavlara katılarak başka görevlere geçtiğini ve sayıda azalma yaşandığını, şimdi alınacaklarda o problemi yaşamamak için mevzuatta değişiklik yapılacağını ve görev süresi dolmadan başka yere geçemeyeceklerini, aksi halde devlete tazminat ödemek zorunda kalacaklarını söyledi.  
Özersay, Başbakanlık'ta önceki gün yapılan trafikte toplumsal seferberlik toplantısının da dün Bakanlar Kurulunda görüşüldüğünü ifade ederek, hükümet olarak trafikte toplumsal seferberlik projesi ve ülkedeki asayiş sorunu göz önünde bulundurarak 100 yeni polis alınması kararı ürettiklerini dile getirdi.
Alınma sürecinin dünden itibaren hızlı bir şekilde tamamlanması için karar ürettiklerini ifade eden Özersay, alınacak polislerin trafik ve asayiş alanlarında görev yapacağını kaydetti.  

Kıb-Tek ile mahsuplaşma
Kudret Özersay, Bakanlar Kurulunda bunun yanında çalışmaları devam eden Maliye Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Kıb-Tek arasındaki borçlar ile ilgili mahsuplaşma konusunun da ele alındığını belirterek, taraflar arasında 2010 yılı öncesinin mahsuplaşmasının tamamlandığını, 2010 yılı sonrası çalışmasının da sürdüğünü söyledi.

DAÜ ile mali konularda mutabakat
DAÜ ile devlet arasındaki tartışmalı ve uyuşmazlık içindeki mali konularda da mutabakata varıldığını söyleyen Özersay, bu mutabakatın DAÜ VYK’da da ele alınacağını ve değerlendirileceğini ifade ederek, bunun sonucunda sorunun çözülmüş olacağını ve üniversitenin itibarı yanında mali olarak da önünü açacağına inanç belirtti.

Yol olarak kullanılan yerlerin kamulaştırılması
Özersay, Bakanlar Kurulunun, uzun süredir ülke genelinde resmi olmamasına rağmen bazı yerlerde yol olarak kullanılan yerlerin kamulaştırılması yönünde adım attığını ve ilgili alanları kamulaştırdığını ve vatandaş mağduriyetinin giderildiğini kaydetti.  

Cep telefonu için adımlar atıldı
Bakanlar Kurulu Sözcüsü Özersay, Rum tarafının geciktirmesi ile uzayan cep telefonlarının iki tarafta da kullanılması konusunu da ele aldıklarını ifade ederek, Bakanlar Kurulunun cep telefonlarının iki tarafta da kullanılabilmesi için adımlar attığını ve bu konuda “Özel iletişim vergisi” ve “KDV” ile ilgili karar ürettiklerini belirtti.  
Özersay, “Roaming” ile ilgili gerekli adımın Bakanlar Kurulunda atıldığını, bu kararın ardından gerek Rum tarafının gerekse şirketlerin alacağı kararların ardından cep telefonları ile ilgili alınan kararların hayata geçebileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474