banner564
banner622

Yürütmeyi durdurdu

Anayasa Mahkemesi, Hayat Pahalılığı Ödeneğinden Yasa Gücünde Kararnameyle Kesinti Yapılması Kararı konusundaki kararını açıkladı

Yürütmeyi durdurdu
banner598

Anayasa Mahkemesi, kamu çalışanlarının, emeklilerin ve sigortalıların hayat pahalılığı ödeneğinden yasa gücünde kararnameyle kesinti yapılması kararında yürütmeyi durdurdu.
Sendikal Platform’un UBP-HP hükümetinin söz konusu kararına yönelik 15 Temmuz’da Anayasa Mahkemesi’nde dosyaladığı davanın sonucu dün açıklandı.
Bakanlar Kurulu’nun bu konuda yasa gücünde kararname hazırlama şartına uygun davranıp davranmadığını değerlendiren mahkeme, ortada yasa gücünde kararname hazırlayacak kadar ivedi bir durum olmadığına karar verdi.
TAK’a konuşan davanın avukatlarından Önder Polili, bu şekilde yasa hazırlama yetkisinin Cumhuriyet Meclisi’nde olduğunu kaydederek, “Bakanlar Kurulu’nun yasa gücünde kararname çıkarmasını gerektirecek kadar ivedi bir durum yoktu. Anayasa Mahkemesi de bu konuda bizimle hem fikir oldu” dedi.
Sendikal Platform adına konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan “Haksızlık ve hukuksuzluğa karşı mücadele vermeye devam edeceğiz. Sendikal Platform toplumun tüm kesimlerinin yanındadır. KKTC-TC arasında imzalanan mali işbirliği protokolüne karşı da mücadele vereceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473