Yüzde 51’i aşabilir

HK Ajans’ın araştırmasına göre; hükümeti başarısız bulan vatandaşlar, UBP’ye daha çok destek veriyor

Yüzde 51’i aşabilir

  HK Ajans’ın 9-17 Ekim tarihleri arasında yürüttüğü Siyasi Yönelimler Araştırması hükümetin başarı algısı, partilerin potansiyel oyları ve erken seçime ilişkin KKTC halkının görüşlerine ayna tutuyor. 

   Altı ilçede sistematik örnekleme yöntemiyle belirlenmiş seçmen listelerine kayıtlı 18 yaş ve üstü seçmen niteliği taşıyan vatandaşları temsilen 600 kişi ile yüz yüze görüşülerek yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre halkın büyük bir kısmı şimdiki hükümetin icraatlarından memnun olmadığını belirtiyor.
   Buna karşın yapılacak ilk seçimde en fazla oyu UBP’nin alacağı ortaya çıkıyor.

“Mevcut hükümet başarısız”
“Mevcut hükümeti başarılı buluyorum” ifadesine Kıbrıs Türk halkı katılmıyor. İfadeye ilişkin yüzde 54,5 olumsuz, yüzde 21,7 olumlu ve yüzde 23,8 de nötr yaklaşım içerisinde olan Kıbrıslı Türklerin mevcut hükümeti başarılı bulma düzeyi 10 üzerinden 3,23 olarak tespit edildi.
“Maliye Bakanı başarısız”
“Başbakan ve bakanları ne ölçüde başarılı bulduğunuzu lütfen puanlayınız” sorusuna verilen yanıtlara göre kabinenin en başarılı ismi Başbakan Tufan Erhürman. 10 üzerinden 4,13 düzeyinde başarılı bulunan Başbakan Erhürman’ı 3,95 düzeyinde başarılı bulunan Sağlık Bakanı Filiz Besim takip ediyor. Kıbrıs Türk halkına göre kabinenin en başarısız bakanları ise Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile Maliye Bakanı Serdar Denktaş. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Atakan’ın başarı düzeyi 10 üzerinden 2,8 olarak belirlenirken Maliye Bakanı Denktaş’ın başarı düzeyi 10 üzerinden 2,68.
 “En güvenilir parti lideri Erhürman”
“Parti liderlerine ne kadar güveniyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtlara göre 10 üzerinden CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a güven düzeyi 3,63 olarak saptanırken dönemin UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’e güven düzeyi 3,35 olarak belirlendi. En az güvenilen parti liderleri ise 10 üzerinden 2,03 ile TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve 1,78 ile YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı oldu.
 “UBP birinci parti”
“Önümüzdeki Pazar günü bir seçim olsa UBP’ye oy verme ihtimaliniz nedir?” sorusuna verilen yanıtlara göre Kıbrıs Türk halkının yüzde 24,8’i kesin UBP’ye oy vereceğini ifade ediyor. Yüzde 16,4’lük bir kesim UBP’ye oy verebileceğini ortaya koyarken yüzde 10,7’lik bir kesim ise UBP’ye oy verip vermeme konusunda nötr bir tavra sahip. Buna göre UBP’nin olası bir seçimdeki oy potansiyelinin yüzde 24,8 ile yüzde 51,9 arasında olduğu saptandı.
 “CTP’nin oyu yüzde 10,3 ile yüzde 31,8 arasında”
“Önümüzdeki Pazar günü bir seçim olsa CTP’ye oy verme ihtimaliniz nedir?” sorusuna verilen yanıtlara göre Kıbrıs Türk halkının yüzde 10,3’ü kesin CTP’ye oy vereceğini ifade ediyor. Yüzde 10,6’lık bir kesim CTP’ye oy verebileceğini ortaya koyarken yüzde 10,9’luk bir kesim ise CTP’ye oy verip vermeme konusunda nötr bir tavra sahip. Buna göre CTP’nin olası bir seçimdeki oy potansiyelinin yüzde 10,3 ile yüzde 31,8 arasında olduğu saptandı
“İkinci büyük parti karma oylar”
“Önümüzdeki Pazar günü bir seçim olsa partilere oy verme ihtimaliniz nedir?” sorusuna verilen yanıtlara göre Kıbrıs Türk halkının yüzde 17,5’i kesin karma oy kullanacağını ifade ediyor. Yüzde 13’lük bir kesim karma oy kullanabileceğini ortaya koyarken yüzde 6,6’lık bir kesim ise karma oy kullanıp kullanmama konusunda nötr bir tavra sahip. Buna göre olası bir seçimde karma oy potansiyelinin yüzde 17,5 ile yüzde 37,1 arasında olduğu saptandı. Bu oranlara göre KKTC’deki en büyük ikinci parti karma oylar. Diğer partilerin oy potansiyelleri ise şöyle: 
HP: Yüzde 1,4 – Yüzde 16,5
DP: Yüzde 1,8 – Yüzde 14,6
TDP: Yüzde 1,9 – Yüzde 13,1
YDP: Yüzde 1,8 – Yüzde 11,7
SLIDE 9
“Erken seçim talebi düşük”
“KKTC’de bir erken seçime ihtiyaç olduğunu düşünüyorum” ifadesine Kıbrıs Türk halkı ne katılıyor ne katılmıyor. İfadeye ilişkin yüzde 49,6 olumsuz, yüzde 38,3 olumlu ve yüzde 12,1 de nötr yaklaşım içerisinde olan Kıbrıslı Türklerin erken seçim ihtiyacı olup olmadığına ilişkin net bir duruşu yok. Her 10 kişiden sadece 4,4’ü erken seçime ihtiyaç olduğunu düşünüyor. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER