Bir ilke imza atıldı

Girne Anafartalar Lisesi’nde, 30 öğrenciye HPV aşısı yapıldı

Bir ilke imza atıldı

 Sağlık Bakanlığı'nın Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Girne Inner Wheel Kulübü ve Anafartalar Lisesi işbirliğinde, KKTC’de ilk kez, HPV  (Human Papilloma Virüs) aşısı, 30 öğrenciye uygulandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, projeyle ilgili Anafartalar Lisesi Fikriye Altaç Kültür Salonu’nda bir etkinlik düzenlendi.
Etkinlikte konuşan, Anafartalar Lisesi Müdürü Erbil Hüryaşar, Anafartalar Lisesi  Sağlık Bakanlığı ve Girne Inner Wheel Kulübü işbirliğine gerçekleştirilen ortak projeyle, 30 kız çocuğuna Human Papilloma Virüsü aşısı yapılacağını belirterek, ülkede bir ilk olan projenin  diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olmasını diledi.
Girne Inner Wheel Kulübü Başkanı Zehra Yüksel de konuşmasında, kulüp olarak bu yıl sağlık ve çevre alanında sosyal sorumluluk projelerine imza atacaklarını belirtti.
Kale Inner Wheel Kulübü Başkanı Birgül Beyatlı da konuşmasında, ülkede sağlık eğitim gibi alanları desteklemenin sivil toplum kuruluşlarının görevi olduğunu vurguladı.


Besim: Büyük önem veriyoruz
Sağlık Bakanı Filiz Besim ise, toplum için koruyucu sağlık hizmetlerinin  önemine vurgu yaparak, göreve geldikleri günden itibaren, ülkede bu hizmetleri verebilmek için, Halk Sağlığı Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birimi’ni kurduklarını  anımsattı.
Ülke genelinde hastaneler yanında,  16 sağlık merkezinde, kadınlara yönelik taramalar, bağırsak taramaları yapıldığını, 6 yaş çocuklara diş taramaları yapıldığını dile getiren Besim, bunun yanında farkındalık yaratmak amacıyla eğitim çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurguladı.
Bu yıl sağlık alanına katkı yapmak istediğini belirten Girne Inner Wheel Kulübü’yle, KKTC’de bir ilk olan bu aşı kampanyasına imza atmayı kararlaştırdıklarını söyleyen Filiz Besim, çağın vebası olan kanserle mücadelede, koruyucu  özelliğe  sahip olan bu aşının,  gençlere uygulanmaya başlanmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Özyiğit: Vizyon 2030 eğitim strateji planı hazır
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de, bakanlığa düşen görevin,  gençlerin her alanda donanımlı bir şekilde yetişmesine katkı sağlamak olduğunu vurgulayarak, bu kapsamda, göreve geldikleri günden itibaren ülkede eğitim politikasını belirlemek amacıyla,  vizyon 2030  isimli eğitim stratejik planını hayata geçirmek için çalıştıklarını ifade etti. 
Gelişmiş ülkelerde verilen çağdaş ve kaliteli eğitimin, o ülkelerde köklü eğitim politikaları olmasından kaynaklandığını dile getiren Özyiğit, vizyon 2030 eğitim strateji planını kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getirdi.


İkinci doz altı ay sonra
Fikriya Altaç Kültür Salonu’nda yer alan konuşmaların ardından, Anafartalar Lisesi’nde öğrenim gören yaşları 13 ila 15 arasında değişen ve ailelerinin aşı yapılmasına onay verdiği 30 kız öğrenciye, HPV PV Human Papilloma Virüsü aşısının ilk dozu  yapıldı. 
Aşının ikinci dozu ise 6 ay sonra yapılacak.
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER