banner564
banner556

Erken tanı  çok önemli

Kocaismail, kanser tarama çalışmalarının tüm bölgelerde yapılmasını istedi

Erken tanı  çok önemli

Doğuş Özokutan ÇİFTÇİOĞLU

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) Başkanı Raziye Kocaismail, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.
KHYD Başkanı Raziye Kocaismail öncelikle seslerini duyurmalarına yardımcı oldukları için basın mensuplarına teşekkür etti.
Kocaismail, kanser erken tanı ve tarama çalışmalarının yeniden başlatılmasını, gezici tarama aracıyla da tüm bölgelerde çalışma yapılmasını istedi.
Sistemi güçlendirerek her bölgede erken tanı merkezlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Kocaismail, “Eğer insanlarımızı rutin taramalardan geçirirsek devletin pahalı ilaçlar almasına gerek kalmadan ucuza mal olacak tetkiklerle halkı korumuş olacağız” dedi.
Raziye Kocaismail, eldeki nüfus verilerine göre ülkedeki kanser hastalığının arttığının söylenemeyeceğini belirtti.
KHYD Başkanı Raziye Kocaismail halkı, kullanmadıkları kıyafetleri kanser hastaları yararına değerlendirilmek üzere derneğe bağışlamaya da çağırdı.
“Ne yazık ki Kanser Haftasına, kanser hastalığından kaybetmiş olduğumuz genç insanlarımızın acısıyla giriyoruz” diyen Kocaismail, kaybedilenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dilerken binlerce kanser hastasının bu mücadeleyi başarı ile bitirip sağlıklarına kavuştuğunu da unutmamak gerektiğini dile getirdi.

“Artık onkologlarımız var”
Derneğin tedavi ayağında mutlu olduğu konular bulunduğunu dile getiren Kocaismail, şöyle devam etti:
“Artık ülkede onkologlar var. Tam teşekküllü biri özelde YDÜ,  biri devlette 2 tane onkoloji hastanemiz var. Erken teşhis, tanı ve tedavi için en güzel cihazlara sahibiz.”
Öte yandan her gün yeni kanser vakaları görülmesinin hem aile hem ülke için büyük bir travma hem de büyük ekonomik bir kayıp olduğunu söyleyen Kocaismail şöyle devam etti:
“Her kanser hastası ve ailesi, psikolojik olarak bir yıkım yaşar, korkuları travmaya dönüşür ve yılda 600-700 yeni kanser vakasının etkilediği aile bireyleriyle, dostları hiç de azımsanacak sayıda değil. Bir hastanın 50 kişilik; eşi, çocukları ve iş arkadaşlarını etkilediğini düşünürsek yılda en az 30 bin yeni kişi bu zor süreçte kenetlenmekte ama buna rağmen bu süreçte mutlaka da zorlanmaktadır.
Bu bağlamda derneğimiz bu yıl biri Kanser Hastalarına Yardım Derneği organizasyonu,  diğeriyse DAÜ iş birliğinde 2 psikoloğumuzun yapacağı sunumlarla, hasta ve hasta yakınlarını desteklemeye çalışacaktır.”

“Kanser verileri açıklanacak”
Kendilerini sevindiren bir diğer unsurun da KHYD ile devlet ve özel hastanelerdeki verilerin toplanması ve Kanser Haftası’nda kanser dağılımının bölgelere göre açıklanacak olması olduğunu anlatan Kocaismail, “2012 yılına kadar açıklanan veriler şimdi daha da güncele yaklaşmış ve daha doğru hesaplamalarla elimizde olacaktır. Bunun sonucunda nereleri tarayacağımız bariz ve net bir şekilde bu tabloda görülecektir” dedi.

“Kullanmadığınız kıyafetleri bağışlayın...”

Kıyafet satışının derneğin gelirleri arasında önemli yer tuttuğunu da kaydeden Kocaismail, halkı kullanmadıkları kıyafetlerini derneğe bağışlamaya çağırdı.
Bu şekilde hem alım gücü düşük kişilerin kıyafet alışverişi yapma şansı bulacağını, hem yardım yapan kişinin kendini iyi hissedeceğini belirten Kocaismail, burada elde edilen gelirin de hastalara ilaç olacağını vurguladı.
Kocaismail, KHYD’nin her gün binlerce lira gideri olduğuna işaret ederek herkesi elinden geldiğince destek vermeye çağırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473