banner564

Sağlıkta ek mesai krizi! Hemşirelerden katı tutum

Sağlıkta örgütlü sendikalar “ek mesaiye kalmama” eylemi başlattı.. hemşireler ve ebeler Sendikası dışındaki diğer 4 sendika daha sonra açıklama yaparak ek mesai eyleminde esnekliğe gittiklerini açıkladı. Ancak bu açıklamanın altında Hemşireler ve Eebeler Sendikası2nın imzası yok

Sağlıkta ek mesai krizi! Hemşirelerden katı tutum
banner598

Sağlıkta örgütlü olan ve bugün eylem yapan Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), K.K.T.C Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ) ve Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası ( TIP-İŞ) ortak açıklama yaptı.
Sendikalar, bugün uygulamaya aldıkları ekmesaiye kalmama eylemini, bayram süresince halkın sağlık alma hizmetini olumsuz etkilememek adına ve sağlık hizmetini tamamen durdurmamak için esnetme kararı aldıklarını belirttiler.
Ortak açıklama şöyle:
“Bayrama girerken Maliye Bakanının ve Sağlık Bakanının görevlerini yerine getirmeyerek Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığı 6 aydır ödememesi nedeniyle bayrama buruk girmelerine sebep oldukları için Tüm sağlık çalışanlarından halkın önünde özür dilemesi gerekmektedir.
Sendikalar olarak bugün uygulamaya aldığımız ekmesaiye kalmama eylemini bayram süresince halkın sağlık alma hizmetini olumsuz etkilememek adına ve sağlık hizmetini tamamen durdurmamak için esnetme kararı almış olup, aşağıdaki kararları alarak bilginize sunarız.
1.    Tüm sağlık merkezlerinde ( Güzelyurt Sağlık Merkezi, Erenköy Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi vd) tabiplik hizmeti verilmeyecek olup sadece 122 hizmeti verilecektir.
2.    Tüm hastanelerde acil servis, yoğun bakım, ameliyathane, diyaliz servisi, onkoloji servis, kan bankası ve karantina merkezi hariç ek mesaiye kalınmayacaktır.
3.    Bayram süresince hastane içinde yatan hastalar hariç yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar sevk edilecektir.
4.    Bayram sonrası ilk iş günü ek mesaiye kalmama eylemi yeniden tüm birimlerde geçerli olacaktır.”

Maliye ve Sağlık Bakanlığı'na siyah çelenk  

Ocaktan beridir ek mesai ücretlerini alamadığı için bugünden itibaren “ek mesaiye kalmama” eylemi başlattığını duyuran 5 sendika Sağlık ve Maliye bakanlıklarını siyah çelenkle protesto etti.
Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN) Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES) KKTC Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ) ve Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası ( TIP-İŞ) bugün sabah 07.00’den itibaren ek mesaiye kalmama eylemini yürürlüğe koydu.
Sendikalar, bugün saat 11.30’da Sağlık Bakanlığı ardından Maliye Bakanlığı önünde basın açıklaması yaparak, her iki bakanlığı siyah çelenk bırakarak protesto etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Xyz
Xyz - 4 yıl Önce

Iste vatanperverlik budur gemiyi once fareler terkeder

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473