banner493

25 il için başvuru 

Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz süreci tamamlandı

25 il için başvuru 
banner432

 Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan itiraz süresi dün doldu. 31 Mart Yerel Seçimleri'nde siyasi partiler, 25 ildeki bazı seçim sonuçlarına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazda bulundu.

İl seçim kuruluna ve il birleştirme tutanaklarına karşı 8 Nisan’da başlayan YSK’ya itiraz süreci tamamlandı. Seçim sonuçlarına göre siyasi partiler 25 ilde YSK’ya itirazda bulundu. İşte o itirazlar;

AKP’nin itirazları
AKP, itiraz sürecinde aralarında İstanbul ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 9 ilde itiraz başvurusu yaptı. AKP ayrıca, Büyükçekmece’deki seçimlerin yenilenmesi talepli olağanüstü itiraz dilekçesini de İstanbul İl Seçim Kurulu’na sundu. YSK, AKP’nin talebini kısmen kabul ederek İstanbul’da 51 sandığın tekrar sayılmasına hükmetti. Kurul, Büyükçekmece ilçesiyle ilgili talepleri ise daha sonra karara bağlayacak.
İzmir’de AKP, Urla İlçe Başkanlığı, oy tasnifi sırasında bazı sandık birleştirme tutanaklarında geçersiz oyların hatalı işlendiği gerekçesiyle YSK’ya itirazda bulundu. AKP İzmir’in Buca, Gaziemir, Selçuk ve Tire ilçelerinde de seçim sonuçlarına itiraz etti.
AKP, Bartın’da geçerli olarak kayıtlara giren oyların yeniden sayılması için itirazda bulundu. Kesin olmayan sonuçlara göre CHP’li Alpay Var’ın kazandığı Tekirdağ Şarköy ilçesinde de AKP geçersiz oyların sayılması için YSK’ya başvurdu.
AKP, Afyonkarahisar’ın Fethibey beldesinde, Kocaeli’nin İzmit ilçesi ile Şanlıurfa’nın Suruç ilçelerinde de itiraz ederek geçersiz oyların tekrar sayılmasını talep etti.
Denizli’nin Honaz ilçesindeki seçim sonucuna itiraz eden AKP, kısıtlılığı bulunan kişilerin oy kullandığı gerekçesiyle seçimin iptal edilerek yenilenmesi için başvuru yaptı. AKP Denizli’nin Babadağ ve Serinhisar ilçelerinde ise oyların tekrar sayımı için YSK’ya başvurdu.
AKP, Hakkari’de il merkezi ve Yüksekova ilçesinde oyların yeniden sayılması için YSK’ya itirazda bulundu.

MHP’nin itiraz ettiği yerler
Adana İl Seçim Kurulunca, Saadet Partisinin itirazı üzerine Kozan ilçesinde MHP’li Nihat Atlı’nın belediye başkanı seçildiğine ilişkin seçim tutanağının iptaline karar verildi. MHP, kararla ilgili YSK’ya itirazda bulundu.
MHP, kesin olmayan sonuçlara göre AKP’li adayın kazandığı Aksaray Belediye Başkanlığı seçiminde geçersiz oyların yeniden sayılması için YSK’ya itiraz başvurusu yaptı. MHP, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde de tüm oyların yeniden sayımı talebiyle seçim sonuçlarına itiraz etti. AKP adayının kazandığı Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde, MHP seçimin iptali ve tüm sandıkların yeniden sayılmasıyla ilgili YSK’ya başvurdu.
MHP, Kars’ta belediye başkanlığı seçiminin iptali, Iğdır’da ise belediye başkanlığı seçiminin iptali ya da bazı sandıklardaki seçimin iptali için itirazda bulundu.
MHP, Afyonkarahisar’ın Salar ve Kılınçarslan beldelerinde geçersiz oyların yeniden sayımı için itiraz etti.

CHP’nin başvuruları
CHP, Kocaeli’de meclis üyeliği sonuçlarına itiraz etti, tüm oyların sayılmasını istedi.
CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de seçim sonuçlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi. 
Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde resmi olmayan sonuçlara göre AKP adayı Cüneyt Yüksel, Hayrabolu ilçesinde de AKP adayı Osman İnan kazandı. CHP her iki ilçede de geçersiz oyların yeniden sayılması için önce ilçe sonra il seçim kuruluna başvurdu, daha sonra itirazı YSK’ya taşıdı.
CHP, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde geçersiz sayılan oyların yeniden incelenmesi için Yüksek Seçim Kuruluna başvurdu.

İYİ Parti’nin itirazları
İYİ Parti Afyonkarahisar’da, AKP’nin kazandığı Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili 249 sandıktaki birleştirme tutanaklarının düzeltilmesi için YSK’ya itirazda bulundu.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde de seçim sonuçlarına itiraz eden İYİ Parti, geçersiz oyların sayılmasını istedi.
İYİ Parti, Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde de sonuca itiraz etti, tüm oyların yeniden sayımını talep etti.
Denizli’nin Baklan ilçesindeki seçim sonucuna da itiraz eden İYİ Parti, 14 sandıktaki oyların yeniden sayımı için başvurdu. 

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460