17,7 milyon Euro  kaynak ayrıldı

Avrupa Komisyonu’nun, Yerel Altyapı Hizmetleri Projesi başladı

17,7 milyon Euro  kaynak ayrıldı

 Raif UZKAN      

Avrupa Komisyonu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanacak 17,7 milyon Euro’luk “Yerel Altyapı Hizmetleri” Projesinin başladığını açıkladı.
Bandabuliya Sahnesi’nde dün gerçekleştirilen basın toplantısında, UNDP tarafından uygulanacak projeye her yıl ek fon tahsis edileceği de belirtildi.
“Yerel Altyapı Hizmetleri (LIF)”, finanse edilecek projelerin taranması, faydalanıcılara destek ve öneriler sunması amacıyla faydalanıcıları ve tüm ilgili paydaşları, düzenli olarak bir araya getiren “Yönlendirme Komitesi”ne ve bir de “Danışma Kurulu”na sahip olacak.
AB, bu proje aracılığıyla, Kıbrıs Türk yerel topluluklarından faydalanıcılara, finanse edilecek ve uygulanacak projeler için başvuru yapma fırsatı sunacak.
Proje kapsamında, taşkından korunma tedbirleri, bisiklet ve yürüyüş parkurları, rekreasyon alanları ve Yeşil Hattın kuzeyi ve güneyi boyunca çevre eğitim tesislerinden oluşan Kanlıdere’ye paralel takribi 5 kilometre uzunluğunda bir parkın inşa edilmesi de yer alıyor.
Basın toplantısının açılış konuşmalarını, Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Servisi Kıbrıs Çözüm Destekleme Bölüm Başkanı Kjartan Bjornsson ve Belediyeler Birliği Başkanı, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar yaptı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER