banner564
banner556

Adliyeye bombalı saldırı

2017’nin ilk haftasında İstanbul’un ardından ikinci terör olayı İzmir’de gerçekleşti, 2 kişi şehit oldu

Adliyeye bombalı saldırı
 İzmir Adliyesi'ne bombalı araçla dün düzenlenen terör saldırısında 1 polis ile 1 adliye çalışanı şehit oldu; aralarında polislerin de olduğu 7 kişi de yaralandı. Saldırı Bayraklı ilçesindeki adliyenin, hakim ve savcıların giriş yaptığı C kapısında gerçekleştirildi. Adliyeye girmek isteyen şüpheli araç içerisindeki teröristlerle onu durdurup arama yapmak isteyen polisler arasında çatışma çıktı.
   Çatışma sırasında bombalı araç teröristlerce patlatıldı. Saldırıda 1 polis ile 1 adliye çalışanı şehit oldu. Aralarında polislerin de olduğu 6-7 kişinin de yaralandığı bildirildi.
Çatışmada polisle çatışmaya giren 2 terörist öldürüldü. Saldırı sonrası bir teröristin kaçtığı iddiaları üzerine operasyon başlatıldı. 

Şüpheli araç patlatıldı
   Patlama nedeniyle çevredeki kafe ve iş yerlerinde büyük hasar meydana geldi. Patlama sonrası bölgeye çok sayıda itfaiye, ambulans ve sağlık ekipleri sevk edildi. 
Güvenlik güçleri de bölgede güvenlik çemberi oluşturdu. 
   Olası bir bomba veya terör saldırısı ihtimaline karşı önlemler alındı. Manas Bulvarı Salhane dere kenarında inceleme yapan polis ekipleri, bölgeye trafik akışını kesti. Bölgedeki şüpheli bir araç da olay yerine sevk edilen bomba imha uzmanları tarafından kontrollü bir şekilde patlatıldı.

İzmir Valisi: PKK olduğu değerlendiriliyor
   İzmir Valisi Erol Ayyıldız olayla ilgili basın mensuplarına şu açıklamayı yaptı:
"Başımız sağolsun hepimize geçmiş olsun. Bayraklı adliyesinin önünde bir araç geçerken, polis memurlarımızın polis noktasında durdurmak istemesi sonucu çatışma çıktı. Bu çatışmada, teröristlerin kaçma esnasında bombalı aracın patlatılarak ve bunun sonucunda da maalesef çıkan çatışma sonucunda bir polis memurumuzla bir katibimiz şehit oldu. 
   3'ü polis olmak üzere 6-7 yaralımız var. Tedavi görüyorlar. Menfur hain saldırıyı yapanlar bizim emniyet güçlerimizin dikkatli ve çabaları sonucu çok az bir zaiyatla ama içimizi yakan bir şekilde atlattık.

RPG-7, mühimmatları ve 8 el bombası
   Bu teröristler ölü olarak ele geçirildi. Yanlarında 2 kalaşnikof tüfek ile RPG-7, bu silaha ait 8 fişek ve 8 el bombası ele geçirildiği. Bu hadisenin içimizi acıtmakla beraber bu şekilde atlatılması alınan tedbirlerin ve şehit olmayı göze alan emniyet güçlerimiz sayesinde olmuştur. Tedavi gören polis memurlarımız var. 
   Bu hadiselerde basın mensuplarının sağduyulu davranması önemli. Biraz önce bir araç daha tespit edildi ve kontrollü bir şekilde patlatıldı. Teröristlere ait olduğu değerlendirilen bir araç. PKK olacağını değerlendiriyoruz eldeki verilerle. Karabağlar ilçesinde patlama olduğu iddiaları ise asılsız."

Kaynak: Büyük bir kıyım hedeflendi
   Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'tan da olayla ilgili bir açıklama geldi. Kaynak, "Yapılan hazırlığa baktığınızda, ele geçirilen silahlara, bombalara, mühimmata bakıldığında çok büyük bir kıyım hedeflendiği anlaşılıyor. 
   Allah'a hamdolsun başarılı olmamışlardır. 2 kardeşimiz şehit oldu. Yılbaşında bir saldırı yaşadık. İzmir'in huzuruna yönelik bir saldırı olmuştur. Bu saldırılar bizi terörle mücadelede amacımızdan saptırmayacaktır" ifadelerini kullandı.

"İki saldırgan da ölü ele geçirildi"
   Kaynak şöyle devam etti: İki saldırganın ikisi de ölü ele geçirildi. Hazırladıkları bomba imha edildi. PKK'yı gösteriyor, DAEŞ'i gösteriyor... Hangisini gösterirse göstersin üst akıl bunları devreye sokuyor. Bunların hiçbiri Türkiye'nin terörle mücadelede yıldıramaz.

Soruşturma başlatıldı
   İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.
"Alınan emniyet tedbirleri daha büyük bir olayı önledi gibi görülüyor" diyen Doğru, "1 başsavcı vekilimiz 3 cumhuriyet savcımız bu soruşturmayla ilgili görevlendirildi. 
   Mübaşir değil katip olarak düzeltme yapalım Musa Can isimli bir katibimiz. Şehit polisimiz Fethi Sekin, adliyemizin önünde 8-10 yıldır trafiği tanzim eden sevdiğimiz bir arkadaşımızdı. Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

Görgü tanığı anlattı
   Patlamanın görgü tanığı Avukat Çağatay Akar "çok ciddi ve büyük bir patlama" meydana geldiğini söyledi. Olay anında adliye yakınındaki ofislerinde toplantı halinde olduklarını söyleyen Akar, NTV canlı yayınında şöyle konuştu:
   "Büyük patlama sesi duyduk ardından çatışma gerçekleşti. Sanırım bir araç havaya uçtu. Camdan bakınca arabanın yandığını gördük, beyaz bir ticari araç da yanıyordu. Polis ve güvenlik görevlileri ateşe karşılık verdi. 
   Bizim ofisimizden kaybımız yok ama diğer meslektaşlara ulaşmaya çalışıyoruz. Çok sayıda ambulans ve polis aracı var. Ocak ayının ilk haftası adliyeler çok yoğun olmaz, nadir duruşmalar bu saate kadar devam eder. Adliyenin kalabalık olmadığı zamanlardı. Çok yoğun bir saat değil."

"İzmir hedef gösterildi"
   İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan ise şu bilgileri verdi: "Şu anda bilgimiz bir teröristin ele geçirilmiş olduğu. Diğeriyle ilgili kesin bilgiye biz de sahip değiliz. Tüm Türkiye'ye geçmiş olsun diyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. 
   Olay yerine geçmek üzereyiz. İzmir 10-15 gün önce sosyal medyadan hedef gösterilmişti. Biz de suç duyurusunda bulunmuştuk. Ardından bu olayın olması çok düşündürücü. Seçilen kapıdan savcı, hakim ve vatandaşlar giriş yapıyor. Bir araç patlatılıyor ve ardından çatışma çıktığına yönelik bir bilgi var. Aracın hedef şaşırtmak amacıyla yapıldığı sanılıyor."

RTÜK'ten yayın yasağı 
   Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Başbakanlık tarafından İzmir'deki patlamaya ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2017, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473